Przy zakupie ratalnym przedsiębiorca może mieć obowiązek korekty kosztów

Kategoria: PIT
Data: 12-11-2013 r.

Do prowadzenia działalności gospodarczej często niezbędny jest samochód. Nie zawsze jednak podatników stać na jego zakup za gotówkę. Rozwiązaniem jest skorzystanie z kredytu. Warto jednak, zastanowić się przy tym, jak zaliczać do kosztów uzyskania przychodów amortyzację, jeżeli płatność za samochód następuje w ratach.

Przepisy dotyczące korekty kosztów znajdują zastosowanie w przypadku zakupu środka trwałego na raty, jednak dopiero wtedy, gdy wartość odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do kosztów przekroczy kwotę zapłaconych rat.

Korekta kosztów od 2013 roku

Obowiązujące od tego roku przepisy dotyczące korekty kosztów w razie braku zapłaty należności znajdują zastosowanie również do zakupów w formie ratalnej. Z przepisów nie wynika jednak wprost, w jaki sposób należy dokonywać korekty kosztów w razie płatności ratalnej za środek trwały podlegający amortyzacji.

Właściwy termin korekty kosztów okresla ustawa o PIT

Zgodnie z art. 24d ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku nabycia środka trwałego, jeżeli termin korekty kosztów upływa nie później niż w miesiącu następującym po miesiącu wprowadzenia go do ewidencji, do kosztów podatkowych zalicza się odpisy amortyzacyjne w części, w jakiej cena została uiszczona przed upływem terminu do korekty kosztów.

Stanowisko IS w sprawie korekty kosztów

Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja indywidualna z 24 września 2013 r., IPTPB3/423-244/13-2/KJ) przepis ten, w odniesieniu do płatności ratalnych, należy rozumieć w ten sposób, że jeżeli do dnia upływu terminów korekty kosztów, zaliczona do kosztów uzyskania przychodów część odpisów amortyzacyjnych znajduje pokrycie w dokonanych płatnościach, to nie powinno mieć miejsca zmniejszenie kosztów. Natomiast jeżeli jednostka zaliczy do kosztów uzyskania przychodów odpis amortyzacyjny, który nie ma pokrycia (częściowo, czy w całości) w zapłaconej racie i nie ureguluje tej płatności w terminach wskazanych powyżej, to zobowiązana będzie do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o stosowną część dokonanego odpisu.

Odpisy amortyzacyjne przy korekcie kosztów

A zatem, podatnik powinien dokonywać odpisów amortyzacyjnych według zasad ogólnych. Przyjmując stanowisko wyrażone w powołanej interpretacji za prawidłowe należy stwierdzić, że w opisanym przypadku przepisy dotyczące korekty kosztów znajdą zastosowanie dopiero w sytuacji, gdy wartość zaliczonych do kosztów odpisów amortyzacyjnych przekroczy kwotę zapłaconych rat.

koszty uzyskania przychodu, kredyt, samochód, samochód osobowy, samochód służbowy, amortyzacja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31084 )
Array ( [docId] => 31084 )