Rodzice mogą stracić ulgi podatkowe, jeśli ich dzieci zarabiają

Kategoria: PIT
Data: 09-09-2013 r.

Latem pełnoletnie dzieci często korzystają z możliwości wakacyjnego zarobkowania. Niestety ta wakacyjna praca dla ich rodziców może skończyć się odebraniem ulgi prorodzinnej przy rocznym rozliczaniu PIT. Rodzice, którzy nie chcą utracić przywilejów podatkowych, muszą pilnować, by roczne zarobki dziecka nie przekroczyły 3089 zł.

Wyznaczony przez przepisy limit 3089 zł to dochód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. Jaka może być zatem maksymalna kwota brutto zarobków pełnoletniego dziecka, która nie pozbawia rodziców prawa do ulgi prorodzinnej, a osób samotnie wychowujących dzieci prawa do preferencyjnego rozliczenia z fiskusem?

 

Zależy to od rodzaju umowy, między pracodawcą a pracującym pełnoletnim dzieckiem. W przypadku umowy o pracę płaca brutto nie powinna przekraczać 3.200,25 zł (przy założeniu, że cała kwota dotyczy umowy o pracę zawartą na jeden miesiąc, z kosztami uzyskania przychodu w wysokości 111,25 zł). W przypadku umowy-zlecenia kwota brutto nie powinna być wyższa niż 3.861,25 zł (przy kosztach uzyskania przychodu wynoszącymi 20%).

Limit obejmuje cały rok

Należy pamiętać, że do wspomnianego limitu wliczają się również inne zarobki – nie tylko te wakacyjne. Jeśli zatem dochód pełnoletniego dziecka, uzyskany w lipcu i sierpniu, wyniósł na przykład 1200 zł, ale dziecko pracowało również w kilku innych miesiącach roku, co spowodowało, że łączny dochód przekroczył 3089 zł, rodzice stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Do ustawowego limitu nie są wliczane zarobki uzyskiwane na podstawie umowy zlecenia, jeśli jednorazowo nie przekraczały 200 zł.

Podatek liniowy dziecka-przedsiębiorcy także pozbawia ulgi

Rodzic utraci także prawo do ulgi na dzieci i preferencyjnego rozliczenia, gdy dziecko prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową, niezależnie od tego, czy tak opodatkowana firma będzie działać w całym 2013 r., czy dopiero w ostatnich jego miesiącach (nawet jeśli dochód nie przekroczył limitu). Jeśli jednak firma dziecka jest opodatkowana według skali podatkowej i jednocześnie zarobki z tej działalności nie przekroczą kwoty 3089 zł, rodzice zachowują prawo do ulgi.

Rodzice stracą ulgę, gdy dziecko zarabia na najmie prywatnym opodatkowanym skalą podatkową. Jeśli jednak przychód z prywatnego najmu jest opodatkowany zryczałtowaną, 8,5% stawką, rodzice mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej i preferencyjnego rozliczenia, niezależnie od kwoty zarobków z najmu.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31060 )
Array ( [docId] => 31060 )