Ryczałt i karta podatkowa –obowiązki podatników, ulgi i odliczenia

Kategoria: PIT
Data: 20-12-2013 r.

Podatnicy opłacający kartę podatkową oraz przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na złożenie zeznań podatkowych za 2013 rok mają czas do 31 stycznia 2014 r. Kartowicze muszą złożyć deklarację PIT-16A, a ryczałtowcy PIT-28.  

Podatnicy płacący podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oprócz złożenia rozliczenia rocznego muszą też wpłacić ryczałt za ostatni okres rozliczeniowy 2013 r., tj. za grudzień albo za IV kwartał. Deklarując wysokość należnego ryczałtu, podatnik może zmniejszyć przychody o:

  • stratę z lat ubiegłych, jednak nie więcej niż o 50% jej wysokości;
  • zapłacone w ciągu roku składki na ubezpieczenie społeczne;
  • wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego;
  • wydatki na cele rehabilitacyjne;
  • wydatki na Internet do 760 zł. Od 2013 roku obowiązuje tu jednak zmiana. Osoba, która w ubiegłym roku skorzystała z tej preferencji po raz pierwszy, w rozliczeniu za 2013 rok ostatni raz może odliczy wydatki na Internet;
  • darowizny dla organizacji pożytku publicznego, na cele kultu religijnego oraz krwiodawstwa;
  • odsetki od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na cele mieszkaniowe (ulga odsetkowa).

Kwotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych można obniżyć o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nie większej niż 7,75% podstawy ich wymiaru. Ryczałtowcy nie mogą pomniejszyć ryczałtu z tytułu ulgi rodzinnej.

Osoby, które w przyszłym roku chcą rozliczać się na podstawie ryczałtu, muszą pamiętać, że wartość przychodów w 2013 roku nie może przekroczyć kwoty 150.000 euro (ok. 633.450 zł). Ograniczenie to nie ma zastosowania do podatników płacących ryczałt z tytułu najmu, dzierżawy lub innej podobnej umowy.

Podatnicy rozliczający się w formie karty podatkowej nie mają obowiązku składania zeznań rocznych, prowadzenia ksiąg podatkowych, jak również sporządzania spisu z natury na koniec roku. Wysokość podatku ustala organ podatkowy.

Jedyne odliczenie, jakie przysługuje kartowiczom, to zmniejszenie podatku płaconego za poszczególne miesiące w ciągu roku o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75% jej podstawy. Do 31 stycznia 2014 r. należy złożyć deklarację PIT-16A i wykazać w niej odliczone kwoty.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33520 )
Array ( [docId] => 33520 )

Array ( [docId] => 33520 )