Zeznanie podatkowe trzeba złożyć nawet gdy nie ma podatku

Kategoria: PIT
Data: 19-12-2013 r.

Podatnik, który w 2013 roku zarobił nie więcej niż 3091 zł musi złożyć zeznanie podatkowe. Ma na to czas do końca kwietnia 2014 roku. Deklarację należy złożyć z wykazanym podatkiem PIT w wysokości 0 zł.

Każdy kto osiągnął w roku podatkowym dochody musi złożyć roczne zeznanie PIT. Na dopełnienie tego obowiązku jest czas do 30 kwietnia roku następnego, po roku podatkowym, za który następuje rozliczenie. Na rozliczenie PIT za 2013 rok podatnicy mają zatem czas do 30 kwietnia 2014 r. Jednak nie w każdym przypadku uzyskania dochodów podatnik będzie musiał składać zeznanie roczne.

W zeznaniu podatnik nie wykazuje bowiem dochodu, który jest zwolniony z podatku na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub od którego został zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia ministra finansów na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.

Kilka źródeł przychodów to kilka formularzy

Od źródła pochodzenia zarobionych pieniędzy będzie zależał rodzaj formularza, który trzeba będzie wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym. Przygotowania do rocznego rozliczenia PIT należy zacząć od zakwalifikowania uzyskanych w roku podatkowym dochodów. Może się bowiem okazać, że podatnik w danym roku osiągnął dochody z kilku źródeł, co może skutkować obowiązkiem złożenia kilku formularzy podatkowych, a nie jednego.

Zeznanie również trzeba złożyć, w sytuacji, gdy roczne dochody podatnika nie przekroczą kwoty wolnej od podatku, która w 2013 roku wynosi 3091 zł. Podatek w takim zeznaniu wyniesie 0 zł, a odprowadzone od takiego dochodu zaliczki na PIT zostaną podatnikowi zwrócone, jako nadpłata podatku.

Możliwy będzie też przypadek, gdy podatnik osiągnie dochody zwolnione z podatku lub od których minister finansów zaniechał poboru podatku. W tych przypadkach, mimo uzyskania dochodów podatnik nie będzie musiał wykazywać ich przed organem podatkowemu, składając zeznanie roczne PIT.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33519 )
Array ( [docId] => 33519 )