Straty z lat ubiegłych przedsiębiorca może rozliczyć przez 5 lat

Kategoria: PIT
Data: 13-03-2013 r.

O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Jednak wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Pięcioletni okres na rozliczenie straty to czas maksymalny, po upływie którego nieodliczona część straty przepada. Nie jest to jednak równoznaczne z obowiązkiem podatnika do jej rozliczania przez cały ten okres. Rozliczenia straty z lat poprzednich można dokonać w krótszym czasie, jednak nie w całości w jednym roku.

W każdym z omawianych pięciu lat podatnik ma bowiem prawo obniżyć dochód o 1/2 straty. Przyjęcie maksymalnej wysokości odliczenia straty oznacza, że przy wystarczająco wysokim dochodzie do rozliczenia może dojść w ciągu dwóch lat.

Przykład 1: strata w działalności opodatkowanej według skali podatkowej

Przedsiębiorca w 2011 r. poniósł stratę z działalności gospodarczej w wysokości 10.000 zł. W tym roku może odliczyć 50% z 10.000 zł, czyli 5.000 zł, pod warunkiem że jego dochód z działalności gospodarczej jest wyższy.

 

Przykład 2: strata w działalności opodatkowanej podatkiem liniowym

Podatnik w 2011 r. prowadził działalność opodatkowaną 19% podatkiem liniowym. Działalność zakończył ze stratą. Na 2012 r. jako formę opodatkowania wybrał skali skalę PIT. W zeznaniu PIT-36 za 2012 rok od przychodów opodatkowanych ryczałtem miał prawo odliczyć 50% straty z 2011 r.

Katarzyna Trzpioła, wykładowca na wydziale Zarządzania UW


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30968 )
Array ( [docId] => 30968 )