Usługi wspólnika spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych

Kategoria: PIT
Data: 12-11-2013 r.

Często wspólnicy spółek osobowych np. jawnej, prowadzący działalność gospodarczą świadczą usługi również dla spółki w której mają udział. Przykładem takiego działania może być wystawienie faktury spółce za najem lokalu czy świadczone usługi. Sprawdź, czy takie wydatki spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Wydatki na zakup towarów i usług od wspólnika spółki jawnej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli zostały poniesione w związku z działalnością prowadzoną przez spółkę.

Na wstępie warto przypomnieć, że spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Przychody z udziału w spółce i koszty ich uzyskania rozliczają wspólnicy, proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału) w spółce (art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT. A zatem, aby wydatki mogły być zaliczone do kosztów podatkowych, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, ich poniesienie musi mieć związek z prowadzoną działalnością, a ponadto – nie mogą stanowić kosztów niepodatkowych, o których mowa w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Pierwszy warunek będzie spełniony, jeśli koszt np. najmu lokalu został poniesiony w związku z prowadzoną przez spółkę działalnością. Wątpliwości, w kontekście drugiego warunku, może natomiast budzić okoliczność, że świadczenie usług i sprzedaż towarów są dokonywane przez jednego ze wspólników na rzecz spółki. Należałoby więc rozpatrzeć, czy w sprawie nie znajdzie zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, który wyłącza z kosztów podatkowych wartość pracy własnej podatnika.

W mojej ocenie powołany przepis nie znajdzie zastosowania, jeśli do świadczenia usług i sprzedaży towarów dochodzi między odrębnymi podmiotami, tj. osobą prowadzącą działalność gospodarczą i spółką, nie może więc być tu mowy o pracy własnej wspólnika. Podobne stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 7 czerwca 2010 r. (ITPB1/415-271/1/WM). Zdaniem organu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania, gdyż wykonywanie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie jest pracą wspólnika w rozumieniu tego przepisu. Niemniej, niektóre organy skarbowe zajmują przeciwne do przedstawionego stanowisko, zgodnie z którym konieczne jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wspólnika świadczącego usługi odpowiedniej części (proporcjonalnej do posiadanego udziału w zysku) wydatku poniesionego na ich zakup.

Podsumowując, omawiane wydatki mogą być rozliczone w kosztach uzyskania przychodów przez wszystkich wspólników spółki jawnej (także przez wspólnika świadczącego wymienione usługi i sprzedającego towary) w proporcji do posiadanych udziałów, o ile ich poniesienie ma związek z prowadzoną przez spółkę działalnością.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzata Suchecka

  al. Grunwaldzka 472D Lokal 1 Olivia Business Centre, Olivia Six (13. piętro), 80-309 Gdańsk

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 31083 )
Array ( [docId] => 31083 )

Array ( [docId] => 31083 )