Wierzytelności z udowodnioną nieściągalnością mogą być kosztem

Kategoria: PIT
Data: 23-04-2013 r.

Wierzytelności odpisane jako nieściągalne generalnie nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. W drodze wyjątku ustawodawca dopuścił jednak możliwość ich zaliczenia do tej kategorii.

Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wierzytelności, które spełniają następujące warunki:

  • nie są przedawnione,
  • były wcześniej zaliczone do przychodów należnych,
  • ich nieściągalność została odpowiednio udokumentowana.

Do potrącenia takich wierzytelności w kosztach uzyskania przychodów konieczne jest spełnienie wszystkich tych przesłanek jednocześnie.

Jeśli chodzi o obowiązki dokumentacyjne, w ustawach o podatku dochodowym dokładnie określono rodzaje dokumentów, którymi należy się posługiwać aby skutecznie uprawdopodobnić nieściągalność wierzytelności. Podatnik może w tym zakresie posłużyć się:

  • postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego,
  • postanowieniem sądu o:
    - oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania,
    - umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność, o której mowa pod lit. a),
    - ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku,
  • protokołem sporządzonym przez tego podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Wyliczenie to ma charakter wyczerpujący co oznacza, że udokumentowanie nieściągalności wierzytelności innymi dokumentami, nie uprawnia podatnika do potrącenia tej wierzytelności w kosztach podatkowych.

W pewnych sytuacjach podatnik sam może sporządzić dokument świadczący o tym, że dana wierzytelność jest nieściągalna. Stosowny protokół może pełnić funkcje takiego dokumentu wtedy, gdy wierzytelności uprzednio zaliczone do przychodów należnych nie są wysokie, a przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z ich dochodzeniem byłyby im równe albo od nich wyższe.

Przepisy nie określają wzoru takiego protokołu. Powszechnie przyjmuje się, że powinien on spełniać podstawowe wymogi przewidziane dla dowodów księgowych, a więc zawierać takie elementy jak:

  • data sporządzenia,
  • dane identyfikacyjne podatnika,
  • podstawę prawną,
  • podpisy osób upoważnionych itp.

Naturalnie musi również wskazywać dłużnika, kwotę dochodzonej wierzytelności, dokument ją potwierdzający (np. wystawiona faktura VAT), a także wysokość spodziewanych kosztów sądowych i egzekucyjnych. Przy czym z wyjaśnień fiskusa wynika, że w protokole tym należy uwzględnić wszystkie przewidywane koszty takie jak:

  • koszty sądowe,
  • koszty zastępstwa procesowego,
  • zwrot świadkom utraconego zarobku za czas stawiennictwa w sądzie,
  • koszty zaliczki na ewentualne ekspertyzy biegłych,
  • koszty egzekucji komorniczej, czy
  • sporządzenie aktualnych dokumentów podatnika.

Można się też spotkać z poglądami, że tego rodzaju protokół może obejmować koszty związane z obsługą prawną podatnika, np. w zakresie korzystania z usług firm windykacyjnych czy kancelarii adwokackich albo kancelarii radców prawnych. Co istotne, takie poglądy były wyrażane przez niektóre organy podatkowe.

Należy uznać, że w protokole wolno uwzględnić koszty obsługi prawnej w wysokości wynikającej z ofert oraz cenników świadczących ją podmiotów, jeśli ceny za te usługi nie przekraczają maksymalnych stawek za prowadzenie spraw danego rodzaju.

Aby było możliwe zaliczenie przedmiotowych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów, sporządzony przez podatnika protokół musi być wiarygodny. Podstawą do jego sporządzenia powinny więc być realne oraz rzetelne kalkulacje dotyczące przewidywanych kosztów dochodzenia należności. Nie mogą to być koszty ustalone w dowolnej wysokości, lecz należy je obliczyć na podstawie konkretnych przepisów regulujących wysokość poszczególnych wydatków.

Pewne wątpliwości u podatników może wywoływać kwestia, czy omawiane wierzytelności należy zaliczać do kosztów w kwotach netto czy brutto. U przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT w kwotach tych wierzytelności zazwyczaj zawarty jest bowiem podatek od towarów i usług. Przy czym, za koszt uzyskania przychodu może być uznana tylko taka kwota wierzytelności, która uprzednio została zaliczona do przychodów należnych.

Należy jednak zauważyć, że należny VAT nie jest uznawany za przychód podatkowy. W konsekwencji wierzytelności nieściągalne zawierające VAT wolno ujmować w kosztach uzyskania przychodów jedynie w kwotach netto.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30983 )
Array ( [docId] => 30983 )