Projekt wprowadza możliwość dołączenia formularza PIT-16Z do wniosku CEIDG (art. 70 pkt 2 projektu).
Wkrótce uproszczenia w prowadzeniu firmy
Jeszcze w tym roku mają wejść w życie przepisy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Przewidują one m.in.: uproszczenia dla kartowiczów i złagodzenie zasad dokonywania wpłat na PFRON.
Podatnicy na karcie
Celem tej zmiany jest zapewnienie przedsiębiorcy rozliczającemu się na podstawie karty podatkowej możliwości dołączenia do wniosku CEIDG formularza PIT-16Z. Druk PIT-16Z służy do zgłaszania informacji o zakończeniu działalności gospodarczej oraz zmian wpływających na wysokość podatku.
Dzisiaj jest tak, że przedsiębiorca rozliczający się w formie karty podatkowej, który dokonuje zmiany lub likwidacji działalności gospodarczej, jest zmuszony zgłaszać informację o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej za pośrednictwem CEIDG i osobno w urzędzie skarbowym (PIT-16Z).
Ustawa eliminuje dwukrotne powiadamianie przez przedsiębiorcę urzędu skarbowego (raz za pośrednictwem CEIDG, drugi poprzez złożenie druku PIT-16Z).
Jednocześnie zachowane zostaną terminy wynikające z przepisów dot. karty podatkowej ujęte w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Odroczenie płatności zachowku
Projekt umożliwia obniżenie, rozłożenia na raty lub odroczenia płatności kwoty zachowku przypadku gdy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo (art. 2 pkt 3 projektu).
Nowe przepisy zakładają, aby w przypadku, gdy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo, zobowiązany do zapłaty sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia mógł żądać jej obniżenia, odroczenia terminu płatności lub rozłożenia tej sumy na raty.
W przypadku rozłożenia na raty zachowku, terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać dwóch lat. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd, na wniosek zobowiązanego, może natomiast odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.
Wstępne badania lekarskie
Po zmianach pracownik nie będzie podlegać wstępnym badaniom lekarskim, jeżeli posiada aktualne orzeczenie lekarskie. Zdaniem twórców projektu obecne brzmienie art. 229 § 11 Kodeksu pracy nakłada na pracodawców nieuzasadniony obowiązek, który zwiększa koszty ich działalności.
Wpłaty na PFRON
Nowelizacja zmierza do zmniejszenia składki odprowadzanej na PFRON przez pracodawców zatrudniających od 25 do 27,99 pracowników, tak aby wysokość obowiązkowych wpłat wzrastała w miarę zwiększenia zatrudnienia i nie stanowiła tak dużego obciążenia przy przekroczeniu obecnego progu o pojedynczych zatrudnionych.
Polecamy w portalu FK:
Zobacz także:
