Wydatki na naukę języka obcego zaliczysz do kosztów

Kategoria: PIT
Data: 16-03-2017 r.

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą rozpoczął naukę języka angielskiego. Wszystko po to, aby lepiej świadczyć swoje usługi. Czy takie wydatki może odliczyć?

Przedsiębiorca, który w swojej pracy musi posługiwać się językiem angielskim, powinien wydatki przeznaczone na kurs wliczyć do kosztów prowadzonej działalności.

 

Również na takim stanowisku stoi organ podatkowy. W najnowszej interpretacji uznał, że skoro przedsiębiorca chce coraz lepiej świadczyć swoje usługi, musi sprawniej posługiwać się angielskim, a poniesione wydatki na kształcenie językowe pozwolą osiągnąć przychód, to wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 grudnia 2016 r., nr 3063-ILPB1-1.4511.215.2016.2.IM).

Warto zauważyć, że to dobra wiadomość dla podatników, dotąd bowiem organy miały odmienne zdanie. Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, różnego rodzaju wydatków, to jeden z najczęściej pojawiających się problemów przedsiębiorców.

Czy to na zakup ubrań, sprzętu grającego, szkolenia, studia na uczelni wyższej oraz udział w kursach językowych.

Eksperci podkreślają, że konieczny jest związek przyczynowo-skutkowy. Warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego.

Poniesienie kosztu ma na celu uzyskanie przychodu, np. zakup mąki w celu wypieku bułek bądź zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów, np. czynsz za lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

Wcześniejsze stanowisko organów podatkowych 

Do tej pory organy twierdziły, że wydatek na naukę języka obcego ma charakter osobisty.

Przykładowo Izba Skarbowa w Bydgoszczy wydała niekorzystną interpretację dla podatniczki świadczącej usługi otolaryngologii, która chciała leczyć pacjentów zagranicznych. W związku z możliwością pojawienia się pacjentów anglojęzycznych oraz dostępem do fachowych szkoleń, literatury w języku angielskim osoba ta rozpoczęła naukę języka angielskiego. Zapytała ministra finansów, czy wydatki ponoszone na kurs językowy udokumentowany rachunkami, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu. Jej zadaniem nauka języka obcego przyczyni się do podniesienia jakości świadczonych przez nią usług. Zdaniem organu podatkowego znajomość języka angielskiego nie jest niezbędna do prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Dlatego też wydatków na kurs językowy nie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Do podobnych wniosków doszedł dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, który uznał, że doradca podatkowy nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów działalności wydatków na kurs prawniczego języka angielskiego.

Zmiana stanowiska 

Korzystne dla podatników stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Sprawa dotyczyła programisty prowadzącego własną działalność gospodarczą. Jego praca wymaga współpracy z kontrahentami, gdzie obowiązkowym językiem komunikacji jest angielski. Aby dobrze wykonywać swoją pracę, przedsiębiorca musi stale się dokształcać i czytać książki napisane w języku angielskim. Izba skarbowa potwierdziła, że wydatki na naukę języka przedsiębiorca zaliczy do kosztów prowadzonego biznesu.


WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO
• Podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów wydatek na kurs języka obcego jeżeli: – jest on związany z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek, – służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc który ma charakter osobisty.
• Wydatek na kurs musi zostać przez podatnika udokumentowany.
• To na nim spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z działalnością gospodarczą oraz ich wpływu na wysokość osiągniętych przychodów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40128 )
Array ( [docId] => 40128 )