Wygrana w konkursie internetowym nie zawsze bez podatku

Kategoria: PIT
Autor: Mikuła Patrycja
Data: 11-10-2012 r.

Wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu są zwolnione z opodatkowania, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. Orzecznictwo w tej sprawie nie jest jednak jednolite, efektem czego wygrana w konkursie może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku.

Sprawdź, czy PIT-11 można wysłać mailem >>

Zwolnieniu z opodatkowania podlegają wygrane w konkursach ogłoszonych w środkach masowego przekazu. Ustawodawca nie zdefiniował jakiego rodzaju media powinny być do nich zaliczone. W praktyce zalicza się do nich prasę, radio i TV. Środkiem masowego przekazu jest także Internet, co potwierdza pismo Ministerstwa Finansów opublikowane w Biuletynie Skarbowym nr 4 z 2007 r.

Drugim z warunków jest to, by konkurs dotyczył dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa lub sportu.

Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 8 kwietnia 2011 r. (nr DD3/033/224/OBQ/1/PK-1555), podkreślił, iż w przypadku wygranych w konkursach, których jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 760 zł, dla zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie jest wystarczające samo ogłoszenie konkursu na powszechnie dostępnej stronie internetowej, a wymagane jest ponadto, aby organizatorem konkursu były środki masowego przekazu. Analogiczne stanowisko prezentowane jest również w judykaturze (porównaj: WSA w Szczecinie w wyroku z 29 września 2010 r., I SA/Sz 581/10; WSA w Warszawie w wyroku z 15 stycznia 2010 r., III SA/Wa 1189/09).

 

W praktyce gospodarczej spełnienie obu warunków będzie powodowało to, iż w przypadku niewielkiej ilości konkursów wygranych w Internecie możliwe będzie zastosowanie zwolnienia z opodatkowania.


Zobacz także:

Mikuła Patrycja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30891 )
Array ( [docId] => 30891 )