Zakup komputera nie uprawnia do ulgi rehabilitacyjnej

Kategoria: PIT
Autor: Ewa Matyszewska
Data: 09-03-2014 r.

Osoba niepełnosprawna, która kupiła w 2013 r. komputer, nie może tego wydatku odliczyć od przychodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Do skorzystania z ulgi uprawnia zakup sprzętu spełniającego określone wymagania ustawowe.

Przepisy ustawy o PIT (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 361) przewidują, że z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub na utrzymaniu których pozostają niepełnosprawni członkowie rodziny. W ramach tej preferencji od podstawy opodatkowania odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

W art. 26 ust. 7a ustawy o PIT znajduje się katalog wydatków rehabilitacyjnych, które być mogą uwzględnione w zeznaniu. Jednym z nich jest zakup i naprawa indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Nie wystarczy, aby sprzęt ułatwiał osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych, ponieważ do skorzystania z odliczenia wymagane są jeszcze inne cechy, którymi powinien się charakteryzować.

Nie ma wątpliwości, że zakupiony komputer może ułatwiać wykonywanie czynności życiowych, jak np. samodzielne rejestrowanie do lekarzy, zakup leków. Jednak komputer jest dobrem powszechnego użytku, przeznaczonym dla wszystkich osób niezależnie od tego czy są osobami niepełnosprawnymi czy cieszącymi się dobrym zdrowiem. Dlatego też komputer nie spełnia kryteriów „indywidualnego sprzętu" niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych i wydatek na jego zakup nie uprawnia do skorzystania z ulgi w PIT.

Ewa Matyszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34101 )
Array ( [docId] => 34101 )