Zmiany w PIT: Koniec z limitem kosztów uzyskania przychodów dla niektórych twórców

Kategoria: PIT
Autor: Jakub Rychlik
Data: 26-09-2016 r.

Od początku 2017 roku szykują się zmiany w PIT. Kto skorzysta na nowelizacji ustawy o PIT? Sprawdź to.

Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczy dotyczący kosztów uzyskania przychodów z tytułu przeniesienia majątkowych prawa autorskich oraz praw pokrewnych.

Jak jest teraz?

Dzisiaj koszty uzyskania przychodów z tytułu:

  •  zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego
  •  opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną;

- wynoszą 50% uzyskanego przychodu.

Natomiast z tytułu  korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami 50% przychodu uprzednio pomniejszonego o składki ZUS.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami wysokość rocznych kosztów jest limitowana do wysokości 42.764 zł. Koszty przekraczające limit nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jak będzie od 1 stycznia 2017 r.?

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że limit ten nie będzie dotyczył przychodów osiąganych po 1 stycznia 2017 r. przez twórców i artystów, w szczególności chodzi tu o aktorów, reżyserów,  scenarzystów, artystów malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, fotografików, literatów, lutników, kaskaderów.

Na zmianach skorzystają artyści, których przychody przekraczają rocznie wysokość 85.528 zł, co miesięcznie średnio wynosi ok. 7.130 zł. Zapłacą oni mniejsze podatki o połowę od przychodów uzyskanych powyżej kwoty 85.528 zł.

Zniesienie limitu dotyczy nie wszystkich artystów, ale tych lepiej sytuowanych. Sytuacja pozostałych, których roczne przychody nie sięgają kwoty 85.528 zł nie zmieni się.

Etap legislacyjny: projekt z 19 sierpnia 2016 r. ministra kultury i dziedzictwa narodowego o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przekazany do opiniowania.

Jakub Rychlik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39556 )
Array ( [docId] => 39556 )

Array ( [docId] => 39556 )