Zmiany w PIT: Koniec z limitem kosztów uzyskania przychodów dla niektórych twórców

Kategoria: PIT
Autor: Jakub Rychlik
Data: 26-09-2016 r.

Od początku 2017 roku szykują się zmiany w PIT. Kto skorzysta na nowelizacji ustawy o PIT? Sprawdź to.

Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczy dotyczący kosztów uzyskania przychodów z tytułu przeniesienia majątkowych prawa autorskich oraz praw pokrewnych.

Jak jest teraz?

 

Dzisiaj koszty uzyskania przychodów z tytułu:

  •  zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego
  •  opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną;

Natomiast z tytułu  korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami 50% przychodu uprzednio pomniejszonego o składki ZUS.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami wysokość rocznych kosztów jest limitowana do wysokości 42.764 zł. Koszty przekraczające limit nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że limit ten nie będzie dotyczył przychodów osiąganych po 1 stycznia 2017 r. przez twórców i artystów, w szczególności chodzi tu o aktorów, reżyserów,  scenarzystów, artystów malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, fotografików, literatów, lutników, kaskaderów.

Na zmianach skorzystają artyści, których przychody przekraczają rocznie wysokość 85.528 zł, co miesięcznie średnio wynosi ok. 7.130 zł. Zapłacą oni mniejsze podatki o połowę od przychodów uzyskanych powyżej kwoty 85.528 zł.

Etap legislacyjny: projekt z 19 sierpnia 2016 r. ministra kultury i dziedzictwa narodowego o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przekazany do opiniowania.

Jakub Rychlik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 39556 )
Array ( [docId] => 39556 )

Array ( [docId] => 39556 )