Sprawdź, jak zaliczyć w koszty opłaty za przejazd płatnymi drogami

Kategoria: CIT
Autor: Katarzyna Klimczyk
Data: 23-09-2016 r.

Wydatki na przejazd autostradą czy za parking, wiążą się nierozerwalnie z używaniem samochodu. W konsekwencji można zaliczyć je do kosztów tylko do wysokości kilometrówki.

Spór dotyczył tego, czy ponoszone wydatki związane z przemieszczaniem się pracowników wynajętymi samochodami podczas odbywanych podróży służbowych (opłaty za przejazd autostradami, mostami, opłaty parkingowe) mogą być zaliczane do kosztów w całości.

Przedsiębiorstwo uważało, że tak. Innego zdania był jednak organ podatkowy, który uznał, że takie wydatki należą do płatności z tytułu używania samochodów osobowych. Ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT ma zastosowanie do wszystkich wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego. Takiego samego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, do którego sprawa ostatecznie trafiła.

Komentarz eksperta

NSA w komentowanym wyroku podzielił stanowisko sądu I instancji, w zakresie uznania za koszt podatkowy ograniczonej części wydatków ponoszonych przez skarżącą. Zdaniem sądu, spółce przysługiwało prawo do obniżenia przychodu o wartość kosztów do wysokości limitu wynikającego z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podróży służbowej oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach.

Sąd dokonując wykładni art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT odwołał się do definicji słownikowej terminu ,,używać’’, który oznacza m.in. posługiwać się, stosować coś, korzystać, brać, przyjmować. Przytoczona definicja wskazuje bowiem na aspekt czynny, skutek w postaci posługiwania się czymś lub robienia z czegoś użytku, wynikający z posiadania czegoś lub brania czegoś w posiadanie.

NSA zauważył, że dotyczy on wyłącznie wydatków z tytułu kosztów używania na potrzeby działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących majątku podatnika, a więc kosztów posługiwania się tymi samochodami. NSA wyraził stanowisko, że do wydatków z tytułu kosztów używania samochodu można zakwalifikować wszelkiego rodzaju wydatki eksploatacyjne, jak: wydatki na zakup paliwa, opłaty za autostrady, parkingi itp., które niewątpliwie należą do kosztów używania samochodu.

Wydatki związane z najmem w kosztach

Warto podkreślić, że  w przypadku czynszu najmu samochodu problem został rozstrzygnięty w interpretacji ogólnej, w której minister finansów uznał, że tego typu wydatki nie należą do kosztów związanych z eksploatacją samochodu, ale z możliwością używania samochodu w ogóle, i stąd mogą być zaliczone do KUP w pełnej wysokości.

Mimo ugruntowanego orzecznictwa sądów administracyjnych używanie przez pracowników na potrzeby służbowe wynajmowanych bądź prywatnych aut okazuje się wciąż problematyczne w zakresie podatkowego rozliczenia związanych z tym kosztów. W konsekwencji opłaty za przejazd autostradami, mostami, opłaty parkingowe wiążą się nierozerwalnie z używaniem samochodu i koszty te podlegają ograniczeniu do wysokości kilometrówki.

Wyrok NSA o sygn. akt II FSK 3986/1.

Katarzyna Klimczyk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39539 )
Array ( [docId] => 39539 )