Zwrot za podróż służbową prywatnym samochodem to przychód pracownika

Kategoria: PIT
Data: 12-11-2012 r.

Zwrot kosztów poniesionych na używanie samochodu prywatnego w celach służbowych, w tym w jazdach zamiejscowych, stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy.

Pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży m.in. samochodem niebędącym własnością pracodawcy, ale konieczny jest do tego wniosek pracownika.

Zwrot kosztów poniesionych na używanie samochodu prywatnego w celach służbowych jest wolny od podatku, o ile nie przewyższa kwot określonych w rozporządzeniach.

Zwrot kosztów w ramach limitu

Pracownikowi za przejazd w podróży krajowej lub zagranicznej przysługuje zwrot kosztów w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za 1 kilometr przebiegu ustalonej przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż:

  • 0,5214 zł - dla samochodu o pojemności skokowej silnika do 900 cm3,
  • 0,8358 zł - dla samochodu o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3.

W 2013 r. wzrosną diety za podróże służbowe

Od nowego roku planowany jest wzrost diet za podróże służbowe zarówno w kraju, jak i zagranicą. W niektórych przypadkach jest on znaczny. Zmiany przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Czyli inaczej niż obecnie diety krajowe i zagraniczne znajdą się w jednym akcie prawnym.

 

Podstawa prawna:

  • rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 236, poz. 1990 ze zm.),
  • rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 236, poz. 1991 ze zm.),

Autor: Katarzyna Trzpioła

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30908 )
Array ( [docId] => 30908 )