Czy tylko przedsiębiorcy złożą dane z ewidencji VAT w formacie JPK

Autor: Jakub Rychlik
Data: 15-07-2016 r.

Rolnicy, jednostki sektora finansów publicznych, podatnicy uzyskujący przychody z najmu prywatnego również będą musieli przesyłać urzędom dane w postaci JPK. Minister finansów wydał interpretację ogólną w tej sprawie. Poznaj terminy wprowadzenia JPK.

Wyjaśnienie ministra finansów

Do podmiotów, które nie posiadają statusu przedsiębiorcy prowadzącego księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych należy odpowiednio zastosować okres przejściowy, jaki został przewidziany dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

 

Podatnicy niebędący przedsiębiorcami, aby sprawdzić, od kiedy muszą obowiązkowo stosować JPK, muszą ustalić, jakie jest ich średnioroczne zatrudnienie oraz jaka jest wysokość rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych w ostatnich dwóch latach. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, te same kryteria obowiązują m.in. jednostki sektora finansów publicznych.

KOMENTARZ EKSPERTA

20 czerwca minister finansów wydał interpretacje ogólną dotyczącą przepisów przejściowych przewidujących okresowe zwolnienie z obowiązków, które zostały nałożone na podatników od 1 lipca 2016 r. a dotyczących Jednolitego Pliku Kontrolnego.

W związku z nowelizacją Ordynacji podatkowej podatnicy czynni VAT zobowiązani do prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej będą mieli obowiązek elektronicznego przekazywania fiskusowi informacji o tej ewidencji w formacie JPK. Tą samą drogą podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych będą mieli obowiązek przekazywania ich, w całości lub w części, oraz dokumentów księgowych na żądanie organów podatkowych.

Mali i średni przedsiębiorcy JPK wdrożą za kilka miesięcy

Przepisy przejściowe czasowo zwalniają z tych obowiązków średnich i małych przedsiębiorców, a także mikroprzedsiębiorców.

W związku z tym, że w przepisach zwolnieniem zostali objęci jedynie przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, pojawił się kłopot czy podatnicy, którzy nie mają takiego statusu, jak rolnicy, jednostki sektora finansów publicznych, podatnicy uzyskujący przychodu z najmu prywatnego również będą mogli z tego zwolnienia skorzystać.

JPK dotyczy też podmiotów niebędących przedsiębiorcami

Minister Finansów, interpretując przepisy przejściowe uznał, że zwolnienie z nowych obowiązków dotyczy również innych podatników niż przedsiębiorcy, gdyż przemawia za tym wykładnia celowościowa i systemowa, a także konstytucyjna zasada proporcjonalności.

Zdaniem resortu finansów, podatnicy niebędący przedsiębiorcami, aby sprawdzić, czy mogą korzystać z nowych zwolnień i przez jaki okres, będą musieli jednocześnie ustalić, jakie jest ich średnioroczne zatrudnienie oraz wysokość rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych w ostatnich dwóch latach.

Tabela. Terminy wdrożenia jednolitego Pliku Kontrolnego

Rodzaj przedsiębiorcy

Warunki uznania za przedsiębiorcą danego rodzaju

Okres zwolnienia

Mikroprzedsiębiorcy

Średnioroczne zatrudnienie poniżej 10 pracowników oraz obrót netto poniżej 2 mln euro

Od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2017 r.

Mały przedsiębiorca

Średnioroczne zatrudnienie poniżej 50 pracowników oraz obrót netto poniżej 10 mln euro

Od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r.

Średni przedsiębiorca

Średnioroczne zatrudnienie poniżej 250 pracowników oraz obrót netto poniżej 50 mln euro

Od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2016 r.

Interpretacja ogólna ministra finansów z 20 czerwca 2016 r., nr PK4.8012.552016

Jakub Rychlik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39286 )
Array ( [docId] => 39286 )