Podatnik nie może być karany za przestępstwa kontrahenta 

Data: 17-12-2013 r.

Podatnika nie wolno karać za to, że dokonał odliczeń VAT z pustych faktur, jeśli zachował należytą staranność i nie był świadomy nieuczciwości swojego kontrahenta. Organy podatkowe powinny badać, czy przedsiębiorca przy dokonywaniu zakupów dochował należytej staranności.  

Przedsiębiorca nie może być karany za przestępstwo kontrahenta, jeżeli przy transakcji zachował należytą staranność. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2012 r.

Spółka zajmująca się recyklingiem surowców wtórnych, kupowała od różnych kontrahentów m.in. złom. We wrześniu 2010 r. organ kontroli skarbowej zarzucił podatnikowi, że wykazane przez niego i udokumentowane fakturami zakupy złomu w rzeczywistości nie miały miejsca, ponieważ dostawcą okazał się inny podmiot niż wystawca faktury.

 

W wyniku sporu z organami skarbowymi, sprawa trafiła ostateczne do WSA, a następnie do NSA. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację podatnikowi, w wyniku czego uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę WSA do ponownego rozpatrzenia. Powoławszy się na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE w tej kwestii NSA podkreślił, że przedsiębiorcy nie mogą być karani za to, że działając w dobrej wierze nieświadomie dokonali transakcji z kontrahentem, który dopuścił się przestępstwa.

Dlatego fiskus każdorazowo powinien badać, czy przedsiębiorca przy dokonywaniu zakupów dochował należytej staranności. Tylko w razie udowodnienia mu, że wiedział albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć, że nabyte towary nie pochodzą od tego dostawcy, który wystawił mu za nie faktury VAT – organy podatkowe mogą kwestionować jego prawo do odliczenia wynikającego z tych faktur podatku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33533 )
Array ( [docId] => 33533 )