Polska otrzyma informacje podatkowe z Andory

Data: 12-07-2013 r.

Umowa podatkowa z Andorą reguluje głównie zasady wymiany informacji podatkowych między umawiającymi się państwami. Nie wpływa bezpośrednio na obowiązki podatników i płatników, daje jedynie organom podatkowym dodatkowe narzędzia w kontrolach podatkowych. Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Księstwem Andory.

Andora stanowi specyficzne księstwo, posiadająca podwójną głowę państwa – jest nią każdorazowy Biskup La Seu d' Urgell (miasto w Katalonii) i prezydent Francji. Duże znaczenie ma jednak również rząd i parlament Andory.

 

Dzięki zawartej umowie Andora zostanie usunięta listy rajów podatkowych – powinno to ułatwić wymianę handlową przez zdjęcie z podatników biurokratycznych obowiązków sporządzania dokumentacji podatkowej, wynikających z art. 9a ustawy o CIT.

Wymiana informacji na zasadach przewidzianych w umowie dotyczyła polskich podatków dochodowych oraz podatków obowiązujących w Andorze. Chodzi o podatek z tytułu przeniesienia własności majątku, podatek od wzrostu wartości z tytułu przeniesienia własności majątku oraz wszystkich innych podatków bezpośrednich.

Zawarte porozumienie przewiduje wymianę zebranych przez drugie umawiające się państwo w zakresie udostępnienia informacji z zeznań świadków, dokumentów czy informacji bankowych. Organy będą mogły również pozyskiwać informacje o przysługujących podatnikom prawach zarówno w stosunku do rzeczy ruchomych i nieruchomości, jak do przedsiębiorstw i innych podmiotów. Drugim trybem przewidzianym w umowie jest zagraniczna kontrola podatkowa – dopuszczalna jedynie w zakresie przesłuchania stron lub świadków albo przeprowadzenia dowodu z dokumentu.

Umowa z Andorą nie wpływa zatem bezpośrednio na obowiązki podatników i płatników, daje jedynie organom podatkowym dodatkowe narzędzia w prowadzonych postępowaniach.

Podobnie jak w przypadku Gibraltaru związane z podpisaniem umowy wykreślenie Andory z listy rajów podatkowych z pewnością ułatwi podatnikom prowadzących z tym terytorium obrót prowadzenie dokumentacji.

Źródło: ustawa z 24 maja 2013 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Księstwem Andory o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Andorra la Vella dnia 15 czerwca 2012 r. - podpisana przez prezydenta 8 lipca 2013 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31166 )
Array ( [docId] => 31166 )