Wyłączenie pracownika US tylko po wszczęciu postępowania karnego

Data: 08-07-2013 r.

Przy postępowaniach podatkowych zdarzają się sytuacje, w których przeciw pracownikom je prowadzącym zostają postawione bezpodstawne zarzuty, pomówienia bądź przekroczenia uprawnień, formułowane w prywatnych aktach oskarżenia. Często mają one na celu wszczęcie postępowania karnego skutkującego wyłączeniem funkcjonariusza z prowadzonego postępowania.

Aby zapobiec takim zjawiskom nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa przewiduje zapis doprecyzujący, że wyłączenie stosuje się tylko przy wszczęciu postępowania karnego z urzędu. Zapis ten jednak zdaniem Ministra Sprawiedliwości wymaga zmiany.

W regulacji tej brak jest bowiem zróżnicowania przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego i z oskarżenia prywatnego. Warto przy tym podkreślić, że obecnie kodeks postępowania karnego przewiduje dwa tryby inicjowania postępowania kornego: z oskarżenia publicznego i z oskarżenia prywatnego. Natomiast wszczęcie postępowania z urzędu może nastąpić na postawie decyzji prokuratora tylko gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Zdaniem Ministra Sprawiedliwości funkcjonariusz publiczny prowadzący postępowanie podatkowe powinien dawać rękojmię należnego i zgodnego z prawem wypełniania swoich obowiązków. Informacje które wpływają na podjecie postępowania karnego przeciwko danej osobie mogą pochodzić z różnych źródeł i może być to również zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa od pokrzywdzonego lub osoby trzeciej. Źródło informacji stanowiącej podstawę do wszczęcia postępowania karnego nie powinno ograniczać przesłanek do włączenia pracownika.

Minister dostrzega również fakt, że w przy obecne obowiązujących przepisach zbyt łatwo jest wyłączyć pracownika organów skarbowych z postępowania przez skierowanie przeciw niemu prywatnego aktu oskarżenia.

W związku z tym proponowane przez Ministra Sprawiedliwości doprecyzowanie obecnego art. 130 par. 1 ust. 7 Ordynacji podatkowej to zapis, że podstawą wyłączenia pracownika od udziału w sprawie stanowi prowadzenie przeciw niemu postępowania służbowego, dyscyplinarnego, lub karnego o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Źródło: tekst na podstawie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z 29 kwietnia 2013 r. oraz uwag do tego projektu Ministra Sprawiedliwości.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31163 )
Array ( [docId] => 31163 )