Za wydanie opinii zabezpieczającej trzeba będzie zapłacić 25 tys. zł

Data: 25-06-2013 r.

Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa, która ma wejść w życie od lipca 2014 r. znacznie utrudni podatnikom otrzymywanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Zakłada ona, że w sytuacji gdy zdarzenie opisane we wniosku wskazują na możliwość zastosowania klauzuli o unikaniu opodatkowania, organ nie będzie wydawał interpretacji. Podatnik będzie miał jednak w takiej sytuacji możliwość wystąpienia o wydanie opinii zabezpieczającej w zakresie istnienia przesłanek zastosowania klauzuli o unikaniu opodatkowania.

Tym samym nowelizacja proponuje wprowadzenie nowej procedury polegającej na wydawaniu na wniosek podatnika pisemnej opinii dotyczącej istnienia przesłanek zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Celem nowej instytucji będzie wzmocnienie bezpieczeństwa prawnego podejmowanych decyzji biznesowych oraz gwarantowanie przewidywalności reakcji organów podatkowych.

Wniosek o opinie zabezpieczającą w zakresie istnienia przesłanek zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania powinien zawierać:

  • wyczerpujący opis planowanej konstrukcji prawnej oraz czynności prawnej lub powiązanego ze sobą zespołu tych czynności,
  • wyczerpujący opis zdarzenia lub zdarzeń gospodarczych dla zrealizowania których konstrukcja ta jest planowana,
  • wskazanie dokonanych już czynności prawnych związanych z planowaną konstrukcją prawną,
  • wskazanie korzyści ekonomicznych i biznesowych oraz podatkowych uzasadniających przyjętą przez wnioskodawcę konstrukcje prawną,
  • załączone dokumenty dotyczące planowanej konstrukcji prawnej m.in. umowy i projekty,
  • wskazanie własnych wątpliwości, w zakresie zaistnienia przesłanek zastosowania klauzuli, z powodu których, podatnik ubiega się o opinie.

Organem właściwym do wydawania opinii będzie Minister Finansów. Wydawana opinia zabezpieczająca nie będzie się ograniczać się do interpretowania przepisów prawa podatkowego ale ma również poruszać aspekty gospodarczego planowania działań i korzyści gospodarczych oraz podatkowych. Natomiast przedmiotem opinii będzie ocena, czy w okolicznościach przedstawionych we wniosku istnieją przesłanki do zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Jeśli Minister Finansów przy rozpatrywaniu wniosku będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku będzie mógł zwrócić się o ich wyjaśnienie lub dostarczenie dokumentów uzupełniających.

Termin przysługujący organowi na wydanie opinii jest długi i wynosi 6 miesięcy. Dodatkowo jego przekroczenie nie powoduję powstania tzw. milczącej opinii. Może to spowodować, że niektórzy z podatników zdecydują się podjąć ryzyko działania bez czekania na opinie organu, ponieważ pół roku to przy niektórych działaniach gospodarczych zdecydowanie za długo czekać na rozstrzygnięcie fiskusa.

Niestety nie tylko długi czas oczekiwania na opinie może się odstraszać potencjalnych wnioskodawców. Kolejną trudnością może być szczególnie dla małych przedsiębiorców oplata za wniosek, która wyniesie 25 000 zł, chyba że planowane czynności mają być dokonywane z podmiotami będącymi nierezydentami albo kontrolowanymi bądź zarządzanymi przez nierezydentów wtedy opłata wzrośnie do 50 000 zł.

Jednak zastosowanie się podatnika do wydanej przez organ opinii, stwierdzającej, że przedstawiony we wniosku konstrukcja prawna nie obliguje do zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, będzie dawała ochronę na zasadach podobnych jak przy interpretacjach podatkowych. Dodatkowo wnioskodawcy będzie przysługiwać skarga do sądu administracyjnego na wydaną opinie.

Tekst na podstawie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z 29 kwietnia 2013 r.

Katarzyna Brzozowska, ekspert podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31158 )
Array ( [docId] => 31158 )