Ciągłe usługi rachunkowe należy rozliczać na bieżąco

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Bogdan Świąder
Data: 10-10-2014 r.

Stałe, comiesięczne świadczenie usług obsługi podatkowo-księgowej może być uznane za usługę ciągłą. Jednoznacznie można określić jedynie moment rozpoczęcia świadczenia takiej usługi. Wówczas za moment ich wykonania na gruncie VAT powinno się przyjąć zakończenie okresu, po którym następuje częściowe rozliczenie usługi ciągłej.

Na podstawie art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług:

  • telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
  • wymienionych w poz. 140‒153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT,
  • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
  • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
  • stałej obsługi prawnej i biurowej,
  • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Znamiona usługi ciągłej spełnia wykonywanie stałej, comiesięcznej obsługi podatkowo--księgowej, w której ustalono, że miesiącem rozliczeniowym dla wykonywanych kompleksowo usług będzie miesiąc kalendarzowy. Jednoznacznie można określić jedynie moment rozpoczęcia ich świadczenia, a moment zakończenia (definitywnego wykonania) nie jest z góry określony.

W przypadku świadczenia ciągłego nie sposób stwierdzić, że zostało ono zrealizowane w konkretnej dacie. Jest ono bowiem realizowane stale, stan realizacji świadczenia trwa przez określony czas.  

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi

W art. 19a ust. 1 ustawy o VAT wprowadzono zasadę ogólną dla rozpoznania obowiązku podatkowego, który powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Oznacza to rozliczenie podatku należnego w miesiącu wykonania usługi, bez względu na moment wystawienia faktury.

W odniesieniu do wykonywanych częściowo usług usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania jej części, dla której to części określono zapłatę. Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35928 )
Array ( [docId] => 35928 )