Faktura korygująca w deklaracji VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 20-12-2012 r.

Fakturę korygującą zmniejszającą podstawę opodatkowania można rozliczyć w deklaracji VAT za okres, w którym faktura ta została wystawiona. Nie dotyczy to jednak faktur korygujących w zakresie usług zwolnionych z VAT.

Zgodnie z ogólną zasadą, jeśli podstawa opodatkowania VAT ulega zmniejszeniu

To obniżenia podstawy opodatkowania można dokonać najwcześniej w rozliczeniu za okres, w którym kontrahent otrzymał fakturę korygującą. Warunkiem jest jednak otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej do dnia, w którym upływa termin na złożenie deklaracji.

Przykład:

Spółka wystawiła fakturę korygującą w październiku i kontrahent otrzymał ją również w październiku, to spółka może obniżyć podstawę opodatkowania w deklaracji VAT 7 za październik, jeśli do 25 listopada (ostateczny termin złożenia VAT 7) otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej.

Wyjątek: faktura korygująca dotycząca usług zwolnionych z VAT.

Omówiona zasada nie ma zastosowania m.in. w przypadku faktur korygujących w zakresie usług zwolnionych z VAT. Potwierdzenia odbioru korekty faktury przez nabywcę usługi nie stosuje się w przypadkach, kiedy w wystawionej fakturze, do której odnosi się korekta, nie wykazano kwoty podatku.

Faktura korygująca w podatku dochodowym

Natomiast w podatku dochodowym moment zaewidencjonowania zależy od przyczyn jej wystawienia. Przepisy podatkowe nie przesądzają o tym, w jakim momencie należy rozliczyć fakturę korygującą dla celów podatku dochodowego. W praktyce przyjęło się, że moment rozliczenia zależny jest od przyczyny korekty, a ściślej mówiąc, od tego czy korekta wynika z błędu czy też z okoliczności powstałych dopiero po wystawieniu faktury.

Podstawa prawna:

  • art. 29 ust. 4a i ust. 4b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) - ustawa VAT.

Autor: Magdalena Płachecka

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31304 )
Array ( [docId] => 31304 )