Potwierdzenie otrzymania faktury korygującej

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Styczyński Rafał
Data: 30-09-2012 r.

Podatnicy niezwykle często wystawiają faktury korygujące, które powodują obniżenie podatku VAT. Powstaje wówczas pytanie czy aby obniżyć podatek z faktury korygującej konieczne jest posiadanie potwierdzenie jej odbioru?

W sytuacji gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, albo gdy stwierdzono pomyłkę na fakturze pierwotnej, skutkującą zawyżeniem kwoty podatku należnego, podatnik dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania. Przy czym zmniejsza ją pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę. Wynika to z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT.

Jeżeli natomiast podatnik uzyska potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, to będzie mógł uwzględnić korektę faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał.

Dlatego też uznać, należy iż sam fakt wystawienia faktury korygującej nie jest wystarczający, by podatnik mógł dokonać obniżenia kwoty podatku należnego.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z dnia 16 maja 2011 r., nr IBPP3/443-334/11/PH, w którym czytamy:

„(…) W świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, stanowisko zgodnie z którym jest on uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego na podstawie wystawionej faktury korygującej w rozliczeniu za okres, w którym została wystawiona taka faktura, tj. bez konieczności otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywców towarów i usług, uznać należy za nieprawidłowe w oparciu o cyt. powyżej przepisy art. 29 ust. 4a ustawy o VAT.

Sam fakt wystawienia faktury korygującej nie jest wystarczający by Wnioskodawca mógł dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (…)”.


Zobacz także:

Jak określić dzień poniesienia kosztu

Zawieszenie działalności a odliczenie podatku VAT

Kiedy musisz złożyć informację podsumowującą VAT-UE

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31245 )
Array ( [docId] => 31245 )