Kopie faktur można archiwizować elektronicznie

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 20-11-2015 r.

Możliwość wystawiania faktur w formie elektronicznej i ich przechowywania w takiej postaci wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o VAT. Jedynym dodatkowym wymogiem jest konieczność uzyskania akceptacji odbiorcy faktury co do tej formy wystawiania i dostarczania faktur.

Przepisy o VAT wymagają, aby podatnik zapewnił autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność faktur. Oznacza to, że system oraz formuła przechowywania faktur muszą:

  • zapewnić, aby faktura dawała pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury,
  • uniemożliwić dokonywanie zmian w treści przechowywanej faktury,
  • zapewnić możliwość jej odczytu.

Jeżeli podatnik przechowując faktury elektronicznie zachowa autentyczność ich pochodzenia, integralność treści oraz czytelność, to taka forma przechowywania nie powinna być kwestionowana przez fiskusa. Jeśli zaś chodzi o obowiązek przechowywania paragonu fiskalnego w przypadku, gdy podatnik wystawił fakturę, to brak takiego wymogu wynika z art. 106h ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem nie jest konieczne dołączanie paragonu dokumentującego sprzedaż w sytuacji, gdy faktura dokumentująca tę sprzedaż została wystawiona przy zastosowaniu kasy rejestrującej, a wartość sprzedaży i kwota podatku jest zarejestrowana w raporcie fiskalnym dobowym kasy.

Jeśli warunki te są spełnione – nie jest konieczne dołączania paragonów fiskalnych do wystawianych faktur. Jeśli zatem podatnik przechowuje kopie faktur w postaci zapisu elektronicznego z drukarki fiskalnej z elektronicznym zapisem kopii, to w takiej sytuacji nie będzie konieczne dołączanie do faktury kopii paragonu fiskalnego. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej nr IBPP3/4512-407/14/KG.

Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy współpracujący z Allen & Overy A. Pędzich sp. k.

Tagi: e-faktury

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38078 )
Array ( [docId] => 38078 )