Korekta deklaracji VAT w momencie zmiany przeznaczenia lokalu

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Piotr Kowalski
Data: 09-04-2015 r.

Podatnik, który po wybudowaniu nieruchomości zmienił przeznaczenie części lokali ze sprzedaży na wynajem, musi skorygować odliczony podatek. Konieczna jest w tej sytuacji jednorazowa korekta w deklaracji VAT za okres, w którym zmiana wystąpiła.

W ramach prowadzonej działalności, przedsiębiorcy niekiedy budują lokale (budynki) usługowo-mieszkalne. Niekiedy taki budynek ma mieszane przeznaczenie – część lokali (np. parter) jest przeznaczona na działalność gospodarczą, a część (np. piętro, poddasze) na lokale mieszkalne (także z przeznaczeniem na sprzedaż). Często przedsiębiorcy podatkowo rozliczają takie inwestycje w ten sposób, że w trakcie realizacji budowy dokonują odliczenia podatku od towarów i usług od nabywanych materiałów budowlanych i usług w pełnej wysokości. Problem pojawia się wówczas, gdy lokali przeznaczonych do zbycia, nie udaje się sprzedać, a przedsiębiorca decyduje się na ich wynajem.

W takiej sytuacji znalazł się przedsiębiorca, którego sposób rozliczania VAT zakwestionował organ podatkowy. Lokale niemieszkalne i mieszkalne zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, a podatnik skorygował jedną z deklaracji VAT-7 na podstawie dyspozycji przepisu z art. 91 ust. 7a ustawy o VAT.

Izba skarbowa w Kielcach wyjaśniła, że korekty podatku naliczonego, dotyczącego pierwszego piętra i poddasza, wynajętych na cele mieszkaniowe, przedsiębiorca powinien dokonać jednorazowo (w wysokości odpowiadającej kwocie odliczonego podatku naliczonego, związanego z budową tych części budynku) w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Np. jeżeli w danym miesiącu zawarł umowy najmu lokali mieszkalnych, wówczas korekty deklaracji należy dokonać za ten właśnie miesiąc, a nie w deklaracji za kolejny miesiąc. Zawarcie umów najmu to bowiem moment podjęcia decyzji o zmianie przeznaczenia mieszkań.

Podobnego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, który zauważył, że po wpisaniu lokali do ewidencji środków trwałych lokale przeznaczone pierwotnie na sprzedaż podatnik wpisał do ewidencji środków trwałych, ponieważ nie było chętnych na kupno mieszkań.

Sąd wyjaśnił, że odliczanie VAT od zakupów mających służyć czynnościom opodatkowanym (sprzedaż lokali), a nie wytworzeniu środka trwałego. Pierwszą czynnością, której wybudowane lokale posłużyły, była czynność zwolniona, czyli najem lokali na cele mieszkaniowe. Nie nastąpiła zmiana przeznaczenia wykorzystywanych przez podatnika środków trwałych z art. 91 ust. 7a ustawy o VAT.

Źródło:

Wyrok WSA w Kielcach z 6 lutego 2015 r., I SA/Ke 691/14

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36910 )
Array ( [docId] => 36910 )