Leasingodawcy mogą skorygować VAT w bieżących rozliczeniach

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 08-07-2013 r.

Leasingodawcy, którzy spełniają warunki do skorygowania rozliczenia w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, mogą dokonać korekty podatku VAT, jednak nie jest to ich obowiązkiem – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej z 26 czerwca 2013 r. (PT3/033/1/101/AEW/13/63224)

Minister finansów z wydanej interpretacji ogólnej wyjaśnia, jakie są skutki podatkowej wydanego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o.

 

Skutki wyroku TSUE w zakresie uprzedniego rozliczenia podatku VAT należnego przez leasingodawców:

  1. Jeżeli leasingodawca wystawił fakturę korygującą, stosując się do wyroku NSA z 8 listopada 2010 r. i opodatkował usługę ubezpieczenia leasingu, tak jak usługę leasingu, i dodatkowy ciężar VAT został przerzucony na leasingobiorcę może ponownie wystawić fakturę korygującą oraz rozliczyć korektę w bieżącej deklaracji podatkowej; jest to możliwe pod warunkiem uprzedniego zwrotu leasingobiorcy części ceny odpowiadającej kwocie doliczonego mu wcześniej podatku;
  2. Jeżeli leasingodawca wystawił fakturę korygującą, opodatkowując usługę ubezpieczenia leasingu tak, jak usługę leasingu i faktura korygująca uwzględniała kwotę brutto, czyli cena pozostała bez zmian i tym samym leasingodawca przyjął na siebie ciężar podatku VAT w korygowanej części, podatnik może wystawić fakturę korygującą oraz rozliczyć tę korektę w bieżącej deklaracji.
  3. Leasingodawca, który przejął na siebie ciężar podatku VAT i zapłacił VAT (z tytułu opodatkowania usługi ubezpieczenia leasingu tak jak usługi leasingu), a nie udokumentował tej zmiany fakturą korygującą, może skorygować VAT i rozliczyć korektę – albo w bieżącej deklaracji, albo przez skorygowanie deklaracji, w której pierwotnie ujął rozliczenie.

Skutki wyroku TSUE w zakresie rozliczenia podatku naliczonego przez leasingodawców

Leasingodawcy mogą skorygować VAT w bieżących rozliczeniach, bądź też przez odpowiednie przyporządkowanie do sprzedaży z każdego roku poprzez zmiany w odliczeniach wynikających z właściwego skorygowania współczynnika proporcji.

Skutki wyroku TSUE w zakresie uprzedniego rozliczenia VAT naliczonego przez leasingobiorców

Jeżeli leasingobiorca otrzyma fakturę korygującą, będzie musiał skorygować odliczony VAT naliczony w bieżącej deklaracji.

Źródło: Interpretacja ogólna ministra finansów z 26 czerwca 2013 r., PT3/033/1/101/AEW/13/63224


Tagi: leasing

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31416 )
Array ( [docId] => 31416 )