Montaż lodówki i zmywarki nie podlega preferencyjnej stawce podatku VAT 

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 13-09-2013 r.

Montowanie sprzętu AGD pod zabudowę nie jest modernizacją, dlatego powinno być opodatkowane według 23% stawki VAT. Tylko trwała zabudowa mebli kuchennych montowanych w mieszkaniu klienta może korzystać z 8% stawki VAT (I FSK 614/12).  

Naczelny Sąd Administracyjny orzekał w sprawie spółki, według której zarówno montaż sprzętu AGD pod zabudowę oraz montaż kuchni na wymiar można opodatkować preferencyjną 8% stawką VAT. W opinii przedsiębiorcy zabudowa sprzętu AGD jest ściśle związana z montażem mebli kuchennych pod zabudowę, dlatego ma on prawo skorzystać z obniżonej stawki VAT.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy, który wydał interpretację w tej sprawie. Ostatecznie kwestią musiał zająć się NSA, który orzekł, że montaż sprzętu AGD nie jest usługą modernizacji.
Sąd orzekł, że świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu oraz montażu mebli na wymiar w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym to usługa modernizacji objęta 8% stawką VAT. Sąd zaznaczył, że obniżona stawka jest możliwa, pod warunkiem że szafa wnękowa (zabudowa kuchenna itp.) jest trwale związane z elementami konstrukcyjnymi budynku.

Zdaniem sądu, montowanie sprzętu AGD pod zabudowę nie jest modernizacją, dlatego powinno być opodatkowane według 23% stawki VAT. Jak wyjaśnił NSA tylko trwała zabudowa mebli kuchennych montowanych w mieszkaniu klienta może korzystać z 8% stawki VAT.


Źródło:
Wyrok NSA z 10 września 2013 r., I FSK 614/12.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31470 )
Array ( [docId] => 31470 )