Możliwość wstecznego odliczenia podatku jest ograniczona

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 19-12-2013 r.

Podatnik, który nie odliczył VAT w odpowiednim terminie, może to zrobić przez korekty deklaracji VAT za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym nabył prawo do obniżenia podatku należnego.

O interpretację do ministra finansów wystąpiła gmina, zarejestrowany czynny podatnik VAT. Transakcje np. sprzedaży działek pod zabudowę gmina dokumentuje fakturami i wykazuje w deklaracjach VAT.

Gmina uważała, że w związku z planowanym częściowym odliczeniem podatku naliczonego za lata poprzednie przy zastosowaniu proporcji powinna sporządzić korekty deklaracji przez zbiorcze skorygowanie rozliczeń za dany rok w deklaracji VAT za pierwszy okres rozliczeniowy roku podatkowego następującego po roku otrzymania faktur zakupowych. W szczególności nie powinna ona korygować deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiło prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Gmina nie była też pewna, czy w przypadku, gdy będzie dokonywać korekty odliczenia podatku naliczonego za lata poprzednie, w związku z zastosowaniem proporcji sprzedaży, ma obowiązek ustalania w pierwszej kolejności proporcji sprzedaży na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy (tj. proporcji wstępnej), a następnie sporządzenia korekty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w oparciu o obroty osiągnięte w danym roku podatkowym (proporcja właściwa), czy też powinna zastosować bezpośrednio proporcję właściwą dla danego roku.

Organ podatkowy przyznał gminie rację w zakresie proporcji, jaką należy zastosować przy korekcie nieodliczonej kwoty podatku naliczonego. Z kolei za nieprawidłowe uznał stanowisko w zakresie okresu rozliczeniowego, w którym należy sporządzić korektę deklaracji podatkowych. Wyjaśnił, że jeżeli gmina będzie sporządzała korekty odliczenia podatku naliczonego za lata poprzednie, w związku z zastosowaniem proporcji sprzedaży, powinna zastosować od razu proporcję właściwą dla danego roku.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, może to zrobić przez korekty deklaracji za okres, w którym nabył do tego prawo, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Piotr Kowalski

Źródło: Interpretacja indywidualna z 27 listopada 2013 r., IPTPP1/443-648/13-4/MG


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33554 )
Array ( [docId] => 33554 )