Organy podatkowe często weryfikują rozliczenia przedsiębiorców w ramach przepisów o kontroli podatkowej albo skarbowej, względnie w ramach toczącego się postępowania podatkowego. Przyjęło się, że na postanowienie w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu VAT wydane w toku jednego z tych postępowań, podatnikowi nie przysługuje zażalenie.
Można przyspieszyć opóźniony zwrot VAT
Podatnicy często muszą walczyć z opóźnianiem zwrotów VAT. Jednym z pomocnych instrumentów jest zażalenie i skarga do sądu administracyjnego. Dzięki nim podatnik może zachować płynność finansową.
Sytuacja przedsiębiorców zmieniła się w ubiegłym roku, po wydaniu przez NSA trzech orzeczeń z: 10 i 23 lipca 2013 r. (I FSK 1134/13, I FSK 1133/13 oraz I FSK 1228/13). Sąd uznał w nich, że kontrolowanym podatnikom przysługuje skarga do WSA na postanowienie naczelnika urzędu skarbowego o przedłużeniu terminu zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym, wydane na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT.
Z uzasadnienia powołanych rozstrzygnięć wynika, że zaskarżeniu do sądu administracyjnego mogą także podlegać (na podstawie art. 3 par. 2 pkt 4 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) akty lub czynności, które:
- nie są zaskarżalne na podstawie art. 3 par. 2 pkt 1-3 wspomnianej ustawy,
- są skierowane do podmiotu, który nie jest organizacyjnie ani służbowo podporządkowany organowi wydającemu dany akt lub podejmującemu daną czynność,
- zostały skierowane do indywidualnie oznaczonego podmiotu,
- mają charakter publicznoprawny,
- dotyczą uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa.
Skutkiem stwierdzenia przez sąd, że przedłużenie postępowania przez urząd skarbowy było bezzasadne bądź wydane przez naczelnika urzędu skarbowego postanowienie w inny sposób naruszyło prawo - będzie jego uchylenie i konieczność zwrotu VAT podatnikowi. Organy obciążono koniecznością rzetelnego uzasadniania postanowień o przedłużeniu zwrotu, na podstawie konkretnych dowodów.
Zobacz także:
