Można zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Piotr Kowalski
Data: 13-02-2015 r.

Z wystawienia faktury zaliczkowej można zrezygnować gdy sprzedaż odbywa się w tym samym miesiącu, w którym otrzymano zaliczkę. Należy jednak pamiętać o łącznym opodatkowaniu całości dostawy, włącznie z kwotą zaliczki.

Firmy niekiedy pobierają od nabywców część zapłaty przed realizacją dostaw. Z reguły wystawiane są faktury dokumentujące otrzymane zaliczki (w tym samym dniu), a po zrealizowaniu dostaw wystawiane są faktury końcowe, na których sumę wartości towarów pomniejsza się o wartość otrzymanej zaliczki. Podobnie w przypadku podatku – kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach zaliczkowych.

Często jest tak, że zarówno otrzymanie zaliczki, jak i dostawa towarów odbywa się w tym samym miesiącu, co oznacza, że także obowiązek VAT (zarówno z tytułu otrzymanej zaliczki, jak i zrealizowanej sprzedaży) powstaje w tym samym miesiącu. Warto zastanowić się, czy w takiej sytuacji nie można zrezygnować z wystawiania faktury zaliczkowej? Okazuje się, że taka możliwość istnieje.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przypomniał, że fakturę wystawia się odpowiednio nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, jak również nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty (jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty).

W przypadku, gdy otrzymana zaliczka na poczet dostawy towarów oraz realizacja dostawy odbywa się w tym samym miesiącu (okresie rozliczeniowym), wówczas obowiązek podatkowy, zarówno dla zaliczki, jak i dostawy towarów, powstaje w tym samym miesiącu.

Podatnik może więc zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej i ograniczyć się do wystawienia faktury zawierającej elementy, o których mowa w art. 106e-106f ustawy, w której opodatkuje całość dokonanej dostawy (łącznie z kwotą otrzymanej zaliczki).

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 2 grudnia 2014 r., IPTPP2/443-694/14-2/DS

Piotr Kowalski

Tagi: faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36556 )
Array ( [docId] => 36556 )