Nie zawsze można skorzystać z ulgi na złe długi

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 03-12-2012 r.

Jeśli dłużnik nie uiszcza należności za towar czy usługę, wierzyciel może dokonać korekty podatku należnego. Aby z niej skorzystać należy spełnić warunki przewidziane w ustawie o VAT.

Nie można skorzystać z ulgi na złe długi, gdy dostawa towaru lub świadczenie usług były dokonane na rzecz podatnika, będącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Nieściągalność wierzytelności trzeba uprawdopodobnić

Przesłanką zastosowania ulgi na złe długi jest uprawdopodobnione nieściągalności wierzytelności. Jeśli wierzytelność nie zostanie uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze wówczas zachodzi uprawdopodobnione nieściągalności wierzytelności.

Podatnik VAT będący wierzycielem może skorzystać z ulgi na złe długi jeśli:

  • dostawa towaru lub świadczenie usług były dokonane na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  • wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;
  • wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;
  • wierzytelności nie zostały zbyte;
  • od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;
  • wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

 

Podstawa prawna:

  • art. 15 ust. 1, art. 89a, art. 89b ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) - uptu.

Autor: Joanna Szyszkowska
Opracowanie radakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31288 )
Array ( [docId] => 31288 )