Nowe rozporządzenie dotyczące kas fiskalnych

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 25-02-2013 r.

Od 1 kwietnia br wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunków używania kas przez podatników. Obecnie rozporządzenie ministra finansów to jeszcze projekt.

W rozporządzeniu w dużym stopniu powtórzone są regulacje dotychczas obowiązujące. Można jednak doszukać się nowych rozwiązań i doprecyzowania zagadnień budzących obecnie spory. Na podstawie nowych przepisów podatnicy będą ewidencjonować „każdą sprzedaż”, przy czym chodzi o sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Dotyczy to także wystawienia paragonu na zaliczkę i w tych wszystkich przypadkach, gdy mamy sprzedaż częściową - co dotychczas było niekiedy przedmiotem sporów i wątpliwości.

Projekt przewiduję również obowiązek odrębnego ewidencjonowania reklamacji i skont, gdzie poza danymi dotyczącymi pierwotnej sprzedaży, trzeba będzie dokładnie oznaczyć wskazane zdarzenia, a nawet wskazać dokumenty je potwierdzające - wszystko oczywiście również ze wskazaniem kwot podatku i ich zmian.

Inna odrębna ewidencja dotyczy przypadku wystąpienia „oczywistej pomyłki”. Prawodawca niestety nie definiuje tego pojęcia, co prowadzić będzie do oczywistych nadużyć ze strony kontrolujących, choć nakazuje wskazać przyczyny i okoliczności wystąpienia tejże omyłki.

Zupełną nowością jest również tzw. zero techniczne, które ma służyć do ewidencjonowania sprzedaży opodatkowanej marżą. Polega to na przyporządkowaniu dowolnej, wolnej litery, z wyjątkiem litery A wartości 0%.

Autor: Mirosław Siwiński, doradca podatkowy
Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Brzozowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31327 )
Array ( [docId] => 31327 )