Nowy wykaz podatników VAT od 1 września 2019 r.

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 30-05-2019 r.

W wykazie zostaną zamieszczone  dane dotyczące numerów rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo–kredytowej, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wykaz ten będzie prowadzony i aktualizowany na bieżąco, raz na dobę, w każdy dzień roboczy.                     

Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany polegające na zastąpieniu dotychczasowych dwóch wykazów podatników, prowadzonych na podstawie art. 96b ustawy, jednym wykazem, który zostanie rozszerzony o informacje dotyczące statusu podatników VAT czynnych i zwolnionych z VAT, w tym również tych, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.

 

                                                                                               

Zmiany w ustawach podatkowych

W ustawie o PIT oraz w ustawie o CIT wprowadzono zmiany, zgodnie z którymi do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej nie będą zaliczane wydatki w części, w jakiej płatność dotycząca transakcji przekraczającej wartość 15 000 zł, dokonana z innym przedsiębiorcą, zostanie wykonana przelewem na rachunek inny niż zawarty w wykazie podatników VAT.

Wprowadzono również regulację, dotyczącą zlecenia dokonania przelewu związanego z zawartą umową, w oparciu o którą podmiot trzeci dokonuje zapłaty dostawcy lub usługodawcy na rachunek, który nie figuruje wykazie podatników VAT. Przepisy ustawy o PIT i CIT nakazują wówczas rozpoznać u podatnika (podmiotu trzeciego), w dniu zlecenia przelewu, przychód w takiej wysokości, w jakiej płatność została dokonana na inny rachunek niż zawarty  w wykazie podatników VAT.

Zmiany w Ordynacji podatkowej

Nowelizacja ustawy - Ordynacja podatkowa wprowadza przepisy o charakterze sankcyjnym w zakresie solidarnej odpowiedzialności podatnika VAT, na rzecz którego dokonano dostawy towarów lub świadczono usługę, wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy lub świadczącym tę usługę, za zaległości podatkowe tego podmiotu  (proporcjonalnie przypadającej na tę dostawę towarów lub świadczenie usług).

Odpowiedzialność solidarna będzie dotyczyła transakcji między przedsiębiorcami, których wartość przekracza 15.000 zł. Jednocześnie odpowiedzialność ta będzie wyłączona, w przypadku gdy podatnik poinformuje o dokonaniu płatności na rachunek inny niż zawarty w wykazie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury, w terminie  trzech dni od dnia zlecenia przelewu.

W związku z wprowadzeniem ww. regulacji, ustawa poszerza art. 33b pkt 3 Ordynacji Podatkowej, umożliwiając dokonanie zabezpieczenia na majątku podatnika zobowiązania wynikającego z decyzji orzekającej o jego solidarnej odpowiedzialności.

Od kiedy nowe przepisy

Ustawa wchodzi w życie 1 września 2019 r. Z dniem 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie zmiany w ustawie - Ordynacja podatkowa oraz w ustawie o PIT i CIT. Z dniem następującym po dniu ogłoszenia wejdą w życie przepisy dostosowujące, których celem jest przygotowanie wykazu podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT.

Źródło: www.prezydent.pl


Oprac. Redakcja Portalu FK

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41069 )
Array ( [docId] => 41069 )