Obrót małego podatnika nie może przekroczyć 1 200 000 euro

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 17-12-2012 r.

Spółka, której wartość sprzedaży nie przekracza równowartości 1.200.000 euro, posiada status małego podatnika. Szersza definicja małego podatnika występuje w ustawie o VAT niż w ustawach o podatku dochodowym.

Małym podatnikiem, w rozumieniu ustaw o podatkach dochodowych jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro.

Limit ten do celów podatków dochodowych obowiązuje od 22 maja 2009 r. (wcześniej, tj. do 21 maja 2009 r. obowiązywał limit 800.000 euro).

Szersze pojęcie małego podatnika w ustawie o VAT

Małym podatnikiem, w rozumieniu ustawy o VAT, jest podatnik podatku od towarów i usług, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro oraz podatnik VAT prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi lub świadczący usługi o podobnych charakterze, jeżeli kwota prowizji i innych postaci wynagrodzenia (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku równowartości 45.000 euro.

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro według kursu NBP

Zarówno dla celów podatku dochodowego jak i VAT przeliczenia należy dokonać dla każdego roku według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

 

Status małego podatnika przysługuje przez cały rok. Brak jest, bowiem przepisów przewidujących utratę statusu małego podatnika w trakcie roku podatkowego. W konsekwencji przekroczenie limitu wartości sprzedaży brutto obowiązującego w danym roku, nie skutkuje utratą statusu małego podatnika w trakcie roku (powoduje jednak utratę możliwości stosowania kasowej metody rozliczania VAT).

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 22, pkt 25 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) - ustawa o VAT.

Autor: Magdalena Płachecka

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31301 )
Array ( [docId] => 31301 )