Od paliwa do samolotu firma musi odprowadzić podatek akcyzowy

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 07-08-2013 r.

Paliwo lotnicze, które firma kupiła do własnego samolotu wykorzystywanegoPaliwo lotnicze, które firma kupiła do własnego samolotu wykorzystywanego na potrzeby zarządu podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowy. Tak uznał minister finansów w interpretacji indywidualnej z 24 maja 2013 r., (AG3/8012/1/FLL/12/13/RD-50963).na potrzeby zarządu podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowy.

Minister Finansów z urzędu zmienił interpretację indywidualną z 9 września 2011 r., nr IPPP3/443-832/11-2/JK wydaną przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Interpretacja dotyczyła przedsiębiorcy, który korzysta z własnego samolotu turbośmigłowego. Nie posiada on certyfikatu przewoźnika lotniczego („AOC”), nie ma koncesji na wykonywanie przewozów lotniczych. Nie świadczy usług ani nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób i ładunków. Samolot używany jest na potrzeby zarządu firmy, która prowadzi działalność na terenie Polski.

Paliwo bez podatku akcyzowego


Przedsiębiorca zwrócił się do ministra finansów z pytaniem, czy w świetle definicji „prywatnych lotów o charakterze rekreacyjnym”, zawartej w art. 32 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym ma prawo do zakupu paliwa lotniczego zwolnionego z akcyzy na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym. Jego zdaniem - tak. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie przyznał rację podatnikowi.

Interpretacja do zmiany


Z takim stanowiskiem nie zgodził się jednak minister finansów i zmienił interpretację. Swoją decyzję uzasadnił tym, że podatnik korzysta z własnego samolotu, nie ma przy tym certyfikatu przewoźnika lotniczego, ani koncesji na wykonywanie przewozów. Zatem nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób i ładunków. Samolot użytkowany jest wyłącznie na potrzeby zarządu firmy.


Źródło:
interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 24 maja 2013 r., (AG3/8012/1/FLL/12/13/RD-50963) uznająca za nieprawidłowe stanowisko dyrektora Izby Skarbowej zawarte w interpretacji indywidualnej, (IPPP3/443-832/11-2/JK) w zakresie zwolnienia od akcyzy dla paliwa lotniczego zużywanego do posiadanego samolotu wykorzystywanego na potrzeby firmy.


Sylwia MaliszewskaZobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31445 )
Array ( [docId] => 31445 )