Po 30 września podatnicy mogą nadal użytkować stare kasy fiskalne

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 30-08-2013 r.

Tylko do końca września obowiązuje „zawieszenie” obowiązywania niektórych przepisów rozporządzenia kasowego. Jednak stare kasy fiskalne, których konstrukcja nie pozwala na ujawnienie na paragonie NIP-u nabywcy, nadal mogą być stosowane – wynika z wyjaśnień ministerstwa finansów.

Podatnicy użytkujący kasy nabyte w okresie ważności decyzji i postanowień wydanych przez ministra finansów oraz postanowień wydanych przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, mogli je stosować także po 31 marca 2013 roku, jeśli kasy te zapewniały prawidłowość rozliczeń podatnika. Podatnicy mogli używać kas nieposiadających możliwości technicznych do spełniania wymagań dotyczących np. umieszczania na paragonie NIP-u nabywcy (na jego żądanie) czy ewidencjonowania wartości rabatów. W rezultacie paragon fiskalny drukowany przez taką kasę nie zawierał np. NIP-u nabywcy lub wartości udzielonych rabatów.

Warunek prowadzenia odrębnej ewidencji z godnie wymogami rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, obowiązuje dopiero od 1 października 2013 roku. Jednak podatnicy użytkujący stare kasy fiskalne, które nie posiadają możliwości technicznych spełnienia wymagań dotyczących np. umieszczenia na paragonie fiskalnym NIP-u nabywcy (na jego żądanie) lub wartości rabatów – mogą je stosować także po 30 września. Podatnicy użytkujący starte kasy fiskalne muszą jednak pamiętać, że od 1 października trzeba bezwzględnie wypełnić wymóg umieszczenia na wydrukach nazw towarów pozwalających na ich jednoznaczną identyfikację.

Także tylko do 1 października był czas na zawarcie umowy pisemnej dotyczącej przekazania innemu podmiotowi kasy powierzonej (w ramach umowy agencyjnej zlecenia, pośrednictwa itp.) w celu prowadzenia ewidencji lub zobowiązania tego podmiotu do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31455 )
Array ( [docId] => 31455 )

Array ( [docId] => 31455 )