Podatnicy zyskają więcej czasu na wystawienie faktury

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 07-10-2013 r.

Od nowego roku większość przepisów dotyczących wystawiania faktur zostanie przeniesiona z rozporządzenia wykonawczego wprost do ustawy o VAT. Zostaną one także zmodyfikowane. Zmianie ulegnie miedzy innymi termin wystawiania tych dokumentów.

Od 1 stycznia 2014 roku podatnicy uzyskają większą swobodę w zakresie dokumentowania sprzedaży. Będą musieli zrobić to nie później niż do 15. dnia miesiąca następujące po miesiącu, w którym dostarczyli towar lub wykonali usługę. Zasada ta znajdzie zastosowanie także do faktur zaliczkowych. Szybkie wystawianie faktur może jednak okazać się dla podatników uzasadnione.

Należy pamiętać, że począwszy od 2014 roku zmieniają się zasady powstawania obowiązku podatkowego, które nie będą już w większości wypadków uzależniać powstania tego obowiązku od momentu wystawienia faktury. Jednocześnie należy podkreślić, że taka faktura będzie mogła dokumentować wszelkie wykonane w danym miesiącu dla jednego kontrahenta dostawy.

Dla wielu podatników może okazać się zatem, że zmiana przepisów przyniesie bardzo istotne odciążenie administracyjne i zdejmie z nich obowiązek wystawiania znacznej ilości dokumentów. Tą czynności będą mogły zostać zredukowane do kilku faktur zbiorczych.

Zmianie ulegnie również generalna zasada dotycząca najwcześniejszego momentu wystawiania faktur. Zasadniczo, dokumentów tych nie będzie można wystawić wcześniej, niż 30 dnia przed dostawą towaru, wykonaniem usługi lub otrzymaniem (przed dostawą lub wykonaniem usługi) całości lub części zapłaty. Wyjątek od tej reguły dotyczy przykładowo:

  • Usług budowlanych i budowlano-montażowych (fakturę wystawimy najpóźniej 30 dnia od dnia wykonania usługi).
  • Dostawy książek drukowanych (faktura powinna zostać wystawiona najpóźniej 60 dnia od dnia wydania towarów).
  • Czynności polegającej na drukowaniu książek (tu będzie można dokumentować sprzedaż do 90 dnia od wykonania czynności).

faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31484 )
Array ( [docId] => 31484 )

Array ( [docId] => 31484 )