Podwykonawca a stawka VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Styczyński Rafał
Data: 21-08-2012 r.

Firmy budowlane przy wykonywaniu usług niezwykle często korzystają z usług podwykonawców. Powstaje pytanie czy podwykonawca może skorzystać również z preferencyjnej stawki przy świadczeniu usług w budynku mieszkalnym.

Społecznym programem mieszkaniowym objęte są obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Zaliczenie obiektu do określonego symbolu PKOB (11 i 12.64) nie oznacza, że do całej usługi ma zastosowanie 8% stawka VAT. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Do robót wykonywanych przez podwykonawców stosuje się te same zasady opodatkowania, przedstawione powyżej, które dotyczą wykonawców generalnych. Przesądzającą o wysokości stawki opodatkowania VAT jest klasyfikacja obiektu budowlanego (lub lokalu) oraz rodzaj wykonywanego świadczenia, a nie podmiot zlecający wykonanie określonych robót.

Stanowisko takie zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w piśmie nr ITPP2/443-58/12/AD, z 16 marca 2012 r., w którym możemy przeczytać:

„(…)Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan usługi remontowo-budowlane na rzecz przedsiębiorców i osób fizycznych nieprowadzącym działalności gospodarczej. Przedmiotem świadczenia przedmiotowych usług jest budowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz remonty w tych budynkach o pow. do 300 m2 i w mieszkaniach o pow. do 150 m2. Prace polegają między innymi na wykonaniu poszycia dachowego, ociepleniu dachu i budynków, stelaży z profili aluminiowych, podwieszanych sufitów, malowaniu ścian. Wykonując przedmiotowe usługi, zarówno na rzecz osób fizycznych jak i podwykonawców, wystawia im Pan bezpośrednio faktury VAT.

Mając na uwadze powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że wykonywane przez Pana usługi, o których mowa we wniosku, w budynkach lub lokalach mieszkalnych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym podlegają opodatkowaniu 8% stawką podatku (…)”.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31230 )
Array ( [docId] => 31230 )