Proponowane zmiany VAT w 2013 r.

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 04-12-2012 r.

Inny moment powstania obowiązku podatkowego, inną podstawę – takie, między innymi, zmiany, proponuje Ministerstwo Finansów w podatku VAT w nadchodzącym roku.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku VAT od towarów i usług znajduje się w uzgodnieniach resortowych. Co z proponowanych zmian zostanie w ustawie – trudno orzec. Jeśli jednak Sejm przegłosuje te najistotniejsze – będzie można mówić o pewnej rewolucji.

Powstanie obowiązku podatkowego

W nowej wersji projektu ustawodawca przesuwa moment powstania obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania oraz obowiązki w zakresie fakturowania i daje podatnikowi prawo do wystawiania w pewnych przypadkach faktur przed dokonaniem czynności objętej VAT. Dotyczy to np. świadczeń ciągłych oraz fakturowania zaliczek. Doprecyzował też, że przy usługach ciągłych, nie ma obowiązku wystawiania korekt faktur po przyjęciu zaliczek. Zmiana zacznie obowiązywać po 1 lipca 2013 r.

Obowiązek podatkowy w VAT będzie powstawał z upływem miesiąca, w którym dokonano dostawy towarów lub wykonano usługę. W tej chwili powstaje on z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w ciągu 7 dni. Zniknie również katalog wyjątków, który uprawniał do innego terminowo rozliczenia.

Podstawa opodatkowania

W obecnym brzmieniu przepisów, podstawę opodatkowania stanowi obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o podatek. Resort chce, aby podstawą była jednak sprzedaż zapłacona – łącznie z zaliczkami, przedpłatami, ratami, etc.

Ustawodawca planuje, by do ustawy o VAT wpisać te elementy, które nie będą wliczane do podstawy opodatkowania VAT. Chodzi o:

  • kwoty stanowiące obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty,
  • opusty i obniżki cen, uwzględnione w momencie sprzedaży,
  • kwoty otrzymane od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowane przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji dla potrzeb podatku.

Zamykanie furtek

Najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 roku za kawę i herbatę zapłacimy w kawiarni czy restauracji więcej. Taki będzie skutek podwyżki VAT od napojów przyrządzanych na bazie ziarna kawy i liści herbaty. W tej chwili na kawę i herbatę stawka VAT wynosi 23%. Ale napoje serwowane na ich bazie są opodatkowane 8% VAT, jak większość usług. Ustawodawca zrównując stawki, chce zamknąć furtkę, przez którą z budżetu państwa wycieka gotówka. Obecnie bowiem, sprzedawcy obchodzą ustawę, wbijając na paragonie np.: usługa espresso. Po zmianach zostanie tylko nazwa: kawa lub herbata.

Opracowanie redakcyjne: Honorata Krzyś

źródło: E. Matyszewska, Wszystko o zmianach w podatku od towarów i usług w 2013 roku


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31291 )
Array ( [docId] => 31291 )