Przy sprzedaży karnetu na basen można stosować stawkę VAT 8%

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 23-04-2013 r.

Nie można pojęcia „wstęp” interpretować w oderwaniu od zwrotu „pozostałe usługi związane z rekreacją”. Pojęcie to należy rozumieć, jako wejście gdzieś, np. na basen czy na salę w celu aktywnego wypoczynku. W konsekwencji sprzedaż karnetu korzysta z 8% stawki VAT. Takie wnioski płyną z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 29 stycznia 2013 r. (I SA/Bd 105/12).

W analizowanej sprawie podatnik sprzedaje mieszkańcom miasta karnety, pozwalające na korzystanie rekreacyjnie ze swoich obiektów (siłowni, sauny itp.). Spółka spytała organ podatkowy, czy przy sprzedaży karnetów może stosować stawkę obniżoną 8%. Jej zdaniem może to zrobić. Organ podatkowy nie przychylił się do argumentacji podatnika i uznał jego stanowisko za błędne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że określenie „wstęp” należy rozumieć, jako możliwość wejścia „gdzieś”, co jednak nie jest równoznaczne z możliwością korzystania z dostępnych tam urządzeń czy czynnego uczestniczenia z organizowanych tam zajęć. Opłata za wstęp jest wnoszona przez np. kibica za uczestniczenie w imprezie poprzez oglądanie (uczestnictwo bierne).

Zatem pojęcia usług w zakresie wstępu (o którym mowa w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT) nie można utożsamiać z pojęciem „karnetu” czy „biletu wstępu”, uprawniającego do czynnego uczestniczenia w zajęciach sportowo-rekreacyjnych (bądź korzystania z dostępnych urządzeń). Wstęp na siłownię, saunę lub do solarium nie uprawnia korzystającego do wstępu jedynie w sensie wejścia gdzieś, jak to ma miejsce w przypadku nabycia biletu do kina, lecz obejmuje również czynne uczestnictwo. Spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił zaskarżoną decyzję organu podatkowego.

 

Sąd podzielił stanowisko skarżącej spółki w zakresie interpretacji poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Według słownika języka polskiego „wstęp” oznacza „możliwość wejścia gdzieś”. Nie można jednak tego pojęcia interpretować w oderwaniu od zwrotu „pozostałe usługi związane z rekreacją”. Rekreacja to według słownika aktywny wypoczynek. Zatem w świetle wykładni językowej treść poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT należy rozumieć, jako wejście gdzieś np. do obiektu czy na salę w celu aktywnego wypoczynku, a nie biernego uczestniczenia.

Natomiast porównanie poz. 186 i 183 w ramach wykładni systemowej wewnętrznej prowadzi do wniosku, że skoro ustawodawca pod poz. 183 umieścił usługi związane z rozrywką i rekreacją (wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, dyskotek i na sale taneczne), to niewątpliwie w tych wszystkich miejscach beneficjent tych usług aktywnie korzysta z urządzeń znajdujących się w tych miejscach lub aktywnie spędza czas.

Skoro wobec tego pod poz. 183 ustawodawca mówi o rekreacji w sensie aktywnego uczestniczenia po wejściu do danego obiektu, to nic nie stoi na przeszkodzie (a względy wykładni systemowej wewnętrznej również na to wskazują), aby pod poz. 186 dotyczącej rekreacji także przyjąć, że pojęcie to w zakresie wstępu dotyczy czynnego korzystania przez konsumenta z tych usług. W konsekwencji do czynności tych zastosowanie znajdzie stawka 8%.

Rafał Kuciński, prawnik, specjalista z zakresu VAT


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31346 )
Array ( [docId] => 31346 )