Rabat w związku z prowadzoną działalnością nie podlega VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Jakub Rychlik
Data: 10-12-2015 r.

Przedsiębiorcy udzielają różnego rodzajów rabatów handlowych – także na 100% zamówienia. Czy zatem powinni odprowadzać VAT od nieodpłatnego świadczenia usług? 

Nie, gdyż udzielenie rabatu nastąpiło w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

W wyniku udzielenia rabatu świadczenie usług, które uprzednio było odpłatne stało się nieodpłatne. Jednak z uwagi, że udzielenie rabatu nastąpiło w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, to nie wystąpi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT. Oznacza to zatem, że w związku z udzieleniem rabatu przedsiębiorcy nie mają obowiązku rozpoznawania VAT należnego.

Jakub Rychlik, doradca podatkowy (nr wpisu 11549)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 38230 )
Array ( [docId] => 38230 )

Array ( [docId] => 38230 )