Samochód oznaczony VAT-1 a informacja VAT-26

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Magdalena Skalska
Data: 27-04-2014 r.

Podstawowym warunkiem zakwalifikowania samochodu spełniającego warunki do oznaczenia „VAT-1a” jest jeden rząd siedzeń oraz przegroda pomiędzy przestrzenią pasażerską a bagażową. Dodatkowo musi on być sklasyfikowany na podstawie posiadanej homologacji, jako samochód ciężarowy, podrodzaj wielozadaniowy lub van.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami odliczania VAT od nabycia, paliwa, usług naprawy, konserwacji i innych towarów i usług związanych z eksploatacją samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej zależne jest od ich rodzaju. Pełne prawo do odliczenia VAT bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków, przysługuje w przypadku użytkowania samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 oraz konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób włącznie z kierowcą.

Uprawnienie takie przysługuje również podatnikom posiadającym m.in.:

1. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub

b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,

2. pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Dla tego rodzaju pojazdów nie jest wymagane prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów, a także składanie informacji VAT-26, w celu odliczania VAT w całości.

Dla pojazdów wymienionych w ww. pkt. 1a), nie jest również wymagane dodatkowe badanie techniczne przeprowadzone po 1 kwietnia 2014 r. Zaświadczenia wydane wcześniej zachowują swoją ważność. W ich dowodzie rejestracyjnym musi się natomiast znajdować adnotacja "VAT-1".

Magdalena Skalska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34868 )
Array ( [docId] => 34868 )