Solidarna odpowiedzialność w VAT – sejm nie odrzucił projektu

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 16-07-2013 r.

Rozszerzenie zakresu stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w podatku VAT, odpowiedzialność solidarna, krótsze okresy rozliczeniowe dla towarów „wrażliwych”- projekt dotyczący zmian w VAT i w Ordynacji podatkowej trafił do Komisji  Finansów Publicznych.

Na piątkowym posiedzenia Sejm nie zgodził się na odrzucenie zmian w VAT i w Ordynacji podatkowej, które mają przeciwdziałać oszustwom podatkowymi w handlu towarami wrażliwymi. Wniosek ten zgłosił Ruch Palikota.

 

Nadużycia w VAT dotyczą w dużej mierze tzw. towarów wrażliwych (wyroby stalowe, paliwa i złoto nieobrobione). Oszustwa te oparte są na schemacie znikającego podatnika, w którym wykorzystuje się tzw. słupy, czyli podmioty z reguły nieposiadających majątku i z założenia nierozliczających podatku, a czasami dokonujących wielomilionowych transakcji, oczywiście najczęściej na papierze.

Nowe przepisy zawierają zawiera trzy rozwiązania, które mają przeciwdziałać takim nadużyciom:

  • rozszerzenie zakresu stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, w którym nabywca, a nie sprzedawca rozlicza VAT,
  • wprowadzenie instytucji odpowiedzialności podatkowej przez zmiany w Ordynacji podatkowej i rozszerzenie tej instytucji na nabywcę; chodzi o wprowadzenie odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania w VAT sprzedawcy w obszarze towarów wrażliwych;
  • skrócenie okresów rozliczeniowych dla dostawców towarów wrażliwych do miesiąca, czyli uniemożliwienie podmiotom, które obracają tymi towarami, kwartalnego rozliczenia podatku VAT.

Instytucja solidarnej odpowiedzialności podatkowej została wprowadzona do systemów podatkowych VAT w 19 państwach członkowskich
Unii Europejskiej. Obowiązuje m.in. w Słowacji, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Francji, Holandii, Irlandii.


Teraz projektem zajmie się Komisja Finansów Publicznych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31421 )
Array ( [docId] => 31421 )