Zabieg chirurgii plastycznej nie zawsze z VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 12-07-2013 r.

Przyjmuje się, że zwolnienie z VAT dotyczy wyłącznie zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej. Jednak w niektórych przypadkach może nim zostać objęty także zabieg chirurgii plastycznej o charakterze estetycznym. Będzie tak w sytuacji, gdy zabieg taki będzie konieczny w celu ochrony zdrowia psychicznego pacjenta. Takie wnioski płyną z wyroku TSUE z 21 marca 2013 r. (C‑91/12 (PFC Clinic)).

Opodatkowanie zabiegów chirurgii plastycznej sprawia kłopoty wielu krajowym i unijnym podatnikom. W Polsce problem ten stał się wyraźnie istotny w 2011 r., kiedy nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła nową definicję usług medycznych korzystających ze zwolnienia przedmiotowego. Obecnie organy podatkowe najczęściej dzielą zabiegi chirurgii plastycznej na rekonstrukcyjne oraz estetyczne. Rekonstrukcyjne korzystają ze zwolnienia, natomiast estetyczne podlegają opodatkowaniu. Za rekonstrukcje uznaje się przywrócenie wyglądu fragmentów ciała po chorobie lub urazie. Zabiegi estetyczne moją w założeniu jedynie poprawę wyglądu.

Jednak Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 19 grudnia 2012 r. zakwestionował podział zabiegów chirurgii plastycznej na rekonstrukcyjne i estetyczne, jako zbyt daleko idące uproszczenie. Nie rozstrzygnął on jednak sporu całkowicie. Dlatego też wielu przedsiębiorców z tej branży z nadzieją oczekiwało orzeczenia w sprawie PFC Clinic. Tak jednak się nie stało. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) pozostawił w tej kwestii dużo dwuznaczności.

W zasadzie TSUE powtórzył ustalenia wynikające ze swojego dotychczasowego orzecznictwa. Przypomniał, że w celu zwolnienia z VAT usługa powinna mieć charakter medyczny oraz powinna być wykonana w celu terapeutycznym. Ma służyć przynajmniej profilaktyce lub zachowaniu zdrowia (w tym zdrowia psychicznego). Przepisy o zwolnieniu z VAT świadczeń zdrowotnych należy rozumieć tak, aby zapewnić cel ich wprowadzenia. Jest nim zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej.

Przy ocenie tego, czy mamy do czynienia z usługa mającą cel służący zdrowiu (a nie estetyce) należy mieć także na uwadze psychologiczne aspekty zdrowia. Jednakże – zdaniem TSUE samo subiektywne postrzeganie zabiegu estetycznego przez osobę, która poddaje się temu zabiegowi, nie jest rozstrzygające dla zastosowania zwolnienia. Ocena taka powinna być dokonywana na podstawie kryteriów medycznych przez odpowiednio wykwalifikowane osoby.

Takie podejście do tematu nie rozwiązuje w zupełności problemów interpretacyjnych. Można z niego jednak wysnuć wniosek, że TSUE nie wykluczył sytuacji, w której zabieg o charakterze estetycznym będzie zwolniony z VAT. Będzie tak w sytuacji, gdy zabieg taki będzie konieczny w celu ochrony zdrowia psychicznego pacjenta.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31419 )
Array ( [docId] => 31419 )