Sprzedaż używanego samochodu nie korzysta ze zwolnienia VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Bogdan Świąder
Data: 26-11-2014 r.

Sprzedaż firmowego samochodu kupionego z częściowym odliczeniem VAT podlega obecnie opodatkowaniu tym podatkiem. Zmiana przeznaczenia wykorzystywania firmowego pojazdu w ciągu 60 miesięcy od jego zakupu wymaga natomiast skorygowania podatku naliczonego.

Od 1 kwietnia 2014 r. nie obowiązuje zwolnienie dotyczące dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% VAT (nie więcej niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł).

 

Obecnie zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Oznaczało to, że sprzedaż towarów używanych nie korzystała już ze zwolnienia z VAT.

Natomiast już od 1 stycznia 2015 r. zniesiony będzie obowiązek uzyskania z urzędu skarbowego na potrzeby rejestracji sprowadzanych pojazdów z innych państw członkowskich UE zaświadczenia (VAT-25) potwierdzającego uiszczenie przez podatnika podatku lub brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu tych pojazdów.

Na zmianie przepisów od 1 kwietnia 2014 r. stracili przedsiębiorcy, którzy zechcą sprzedać auta po upływie 60 miesięcy od zakupu. Tacy przedsiębiorcy przy nabyciu odliczyli tylko część VAT, a przy sprzedaży będą musieli zapłacić 23% podatku. Sprzedaż, która nastąpi wcześniej, uprawnia do odzyskania części VAT proporcjonalnie do czasu, jaki pozostał do ukończenia 5-letniego okresu. Podatek można natomiast częściowo odzyskać w sytuacji, gdy auto będzie przedmiotem dostawy w ciągu 5 lat.

Obowiązujący nowy art. 90b ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku gdy w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy:

  1. wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik jest obowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu;
  2. w odniesieniu do którego kwotę podatku naliczonego stanowiła częściowa kwota VAT (50% kwoty podatku), nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.
Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36092 )
Array ( [docId] => 36092 )