Zbycie przedsiębiorstwa może prowadzić do sporu o wysokość VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 10-11-2014 r.

Prawo podatkowe i prawo cywilne mają odmienne definicje przedsiębiorstwa oraz zorganizowanej jego części. Planując transakcję mającą za przedmiot przedsiębiorstwo lub jego część trzeba pamiętać by zabezpieczyć się na wypadek ewentualnego sporu z fiskusem.

Na gruncie prawa podatkowego oraz prawa cywilnego wykształciły się odmienne definicje przedsiębiorstwa oraz jego zorganizowanej części. Zgodnie z prawem cywilnym przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych – w tym zobowiązania – przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

 

Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi charakteryzować się odpowiednim stopniem wyodrębnienia finansowego i organizacyjnego. Przez wyodrębnienie organizacyjne należy rozumieć umieszczenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w strukturze organizacyjnej przedsiębiorcy, przykładowo jako oddział, zakład lub dział spółki zajmujący się prowadzeniem określonego rodzaju działalności, ale także każdą inną formę wyodrębnienia organizacyjnego (nie musi ono mieć sformalizowanego charakteru).

W orzecznictwie sądów za zorganizowaną część przedsiębiorstwa „uznaje się jednostkę tego przedsiębiorstwa, która wchodzi w skład przedsiębiorstwa jako jego wewnętrzna część, stanowi organizacyjnie wyodrębniony kompleks składników o charakterze materialnym i niematerialnym oraz zachodzi powiązanie tych składników w sposób funkcjonalny”.

Na gruncie ustawy o VAT legalną definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa odnaleźć można w art. 2 pkt 27e, zgodnie z którym jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Może dojść do sytuacji, w której dany zespół składników majątkowych nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, ale będzie rozpoznany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa z punktu widzenia prawa cywilnego. Mimo to orzecznictwo sądowe jest zgodne co to tego, że aby mówić o przeniesieniu całego przedsiębiorstwa, musi dojść do przejścia minimum składników majątkowych, które pozwalają na jego prowadzenie.

Nieprawidłowe rozliczenie transakcji przeniesienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, czyli zachowania wszystkich wymaganych przesłanek, będzie skutkowało opodatkowaniem takiej transakcji stawką podstawową VAT w wysokości 23% (lub inną właściwą stawką, wszystkich poszczególnych składników majątkowych). Natomiast w przypadku zbycia określonego zbioru składników majątkowych, uznanych przez organy podatkowe za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wystawiona w związku z tym faktura może zostać uznana przez organy podatkowe za tzw. pustą fakturę, zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym konieczna jest analiza transakcji pod kątem spełnienia wskazanych przesłanek już na etapie planowania transakcji oraz zwrócenie się z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Michał Dacewicz, tax consultant w kancelarii GALT Tax

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 36057 )
Array ( [docId] => 36057 )

Array ( [docId] => 36057 )