Stosowanie faktur zbiorczych na nowych zasadach

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 13-02-2014 r.

Do końca 2013 roku podatnicy VAT na podstawie przepisów rozporządzenia wykonawczego mogli wystawiać faktury zbiorcze. Faktura taka mogła dokumentować kilka odrębnych dostaw towarów bądź usług dokonanych w trakcie miesiąca na rzecz jednego kontrahenta, a zbiorczy dokument nie mógł być wystawiony później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym wydano towar lub wykonano usługę.

Nowe przepisy ustawy o VAT nie odwołują się wprost do możliwości wystawiania faktur zbiorczych, ale można uznać tę metodę dokumentowania całej sprzedaży na rzecz jednego kontrahenta, dokonaną w ciągu miesiąca, za poprawną. Wynika to z możliwości stosowania ogólnie obowiązującego terminu wystawiania faktur, określonego w art. 106i ustawy o VAT.

Fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Wystawienie faktury po tym terminie nie spowoduje przesunięcia obowiązku podatkowego na kolejny okres.

Od początku 2014 roku przepisy ustawy o VAT bezpośrednio nie odwołują się do funkcjonowania faktury zbiorczej, ale podatnicy mają prawo do dokumentowania jedną fakturą wszystkich dokonanych w danym miesiącu dostaw towarów bądź wykonanych usług na rzecz jednego kontrahenta.

Przykładowo, po dostarczeniu towarów kontrahentowi w styczniu (np. w dniach 2, 10 i 16 stycznia), z uwagi na to, że fakturę należy wystawić nie później niż do 15 lutego 2014 r. dostawy te można udokumentować jednym dokumentem. Możliwe jest też sporządzenie na każdą dostawę oddzielnej faktury, z terminem do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa.

Bogdan Świąder, specjalista ds. podatków


Zobacz także:


Tagi: faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33789 )
Array ( [docId] => 33789 )

Array ( [docId] => 33789 )