Wyjątki w terminach wystawiania faktur

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 13-02-2014 r.

Od początku 2014 roku został wprowadzony termin na sporządzenie faktur oraz możliwość ich wystawiania przed dokonaniem sprzedaży. Powstanie obowiązku podatkowego, nie jest już tożsame z momentem wystawieniem faktury (za wyjątkiem np. usług budowlanych, dostaw energii elektrycznej, mediów). Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.

Na podstawie art. 106i ust. 1 ustawy o VAT, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy. Podatnik nie jest już związany 7-dniowym terminem na wystawienie tego dokumentu, gdy otrzyma zaliczkę.

 

Pomimo ogólnej zasady w ustawie o VAT został określony w kilku przypadkach szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, który uzależniony jest od wystawienia faktury.

W trzech niżej wskazanych sytuacjach fakturę wystawia się nie później niż:

  1. 30. dnia od dnia wykonania usług – w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych;
  2. 60. dnia od dnia wydania towarów – w przypadku, dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1);
  3. 90. dnia od dnia wykonania czynności – w przypadku, czynności polegających na drukowaniu książek (PKWiU ex 58.11.1) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1), z wyjątkiem stanowiących import usług.

Bogdan Świąder, specjalista ds. podatków


Zobacz także:


Tagi: faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33791 )
Array ( [docId] => 33791 )

Array ( [docId] => 33791 )