Zmiany wprowadzone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych - przy okazji także w niektórych innych ustawach - są związane z działaniem tarczy antyinflacyjnej. Miała działać do 31 października 2022 r., jednak jej obowiązywanie ma zostać przedłużone do końca roku 2022.
Tarcza antyinflacyjna do 31 grudnia 2022 r. - nowe przepisy o CIT.
W dniu 23 sierpnia 2022 r. został zaakceptowany przez rząd projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowe przepisy są związane z przedłużeniem tarczy antyinflacyjnej do końca roku.
Jednym z elementów tarczy jest wprowadzenie niższych stawek VAT. Dotyczy to wielu produktów niezbędnych do normalnego funkcjonowania, wśród których znajdują się: żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny, energia elektryczna i cieplna, nawozy.
Przedłużenie tych regulacji o kolejne dwa miesiące przyczyni się do ubytku w dochodach państwa sięgającego ok. 4,8 mld zł.
W kontekście samej ustawy o CIT - zmiana podyktowana jest chęcią uczynienia przepisów bardziej przejrzystymi i zrozumiałymi, co ma się przyczynić do ich większej efektywności.
Zmiany w ustawie o CIT
Nowelizacja zgodnie z nazwą poświęcona jest podatkowi dochodowemu od osób prawnych. Ma udoskonalić aktualnie obowiązujące rozwiązania, poprzez wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych. Zdaniem projektodawców, zmiana jest odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców - niezależnie od ich wielkości, organizacji społecznych, zawodowych i branżowych. Co do zasady prowadzą do uproszczeń i zmniejszenia po stronie podatników obowiązków administracyjnych. Nowe regulacje są - zdaniem ich twórców - bardziej dostosowane do realiów prowadzenia działalności gospodarczej.
Zobacz także: Zmiany w CIT: minimalny podatek dochodowy odroczony
Wśród zmienionych ustaw znalazła się także ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wprowadzone w niej zmiany dotyczą ułatwień związanych z korzystaniem z ulgi dla rodzin 4+ w systemie e-PIT.
Przedłużenie obowiązywania tarczy antyinflacyjnej
Nowelizacja przedłuża obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 r. Tym samym do 31 grudnia 2022 r., na wskazane towary będą obowiązywały stawki:
- 0% stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze;
- 0% stawki podatku VAT na gaz ziemny;
- 0% stawki podatku VAT na nawozy i niektóre środki wspomagające produkcję rolniczą
- 5% stawki podatku VAT na energię elektryczną;
- 5% stawki podatku VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów);
- 8% stawki podatku VAT na paliwa silnikowe, a sprzedaż niektórych paliw silnikowych została wyłączona z opodatkowania podatkiem handlowym.
Natomiast dla energii elektrycznej, niektórych paliw silnikowych oraz lekkiego oleju opałowego, do minimum unijnego zostanie obniżona akcyza.
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl
