Udzielanie pożyczek mieszkaniowych dla pracowników bez VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 07-11-2013 r.

Pożyczki mieszkaniowe udzielane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie muszą być oprocentowane. Ustalenia w tym zakresie wynikają wyłącznie z obowiązującego w danej firmie regulaminu. Przedsiębiorca udzielający takich pożyczek nie działa w charakterze podatnika VAT.

Jednym z elementów działalności socjalnej, na którą mogą być przeznaczane środki Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest udzielanie zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Kwestie tą reguluje art. 2 pkt 1 ustawy o zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Szczegółowe warunki udzielania pożyczek mieszkaniowych – w tym wysokość ich oprocentowania, określa obowiązujący w danej placówce regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 

Należy podkreślić, że pracodawca jest jedynie administratorem funduszu i nie może dowolnie dysponować środkami socjalnymi, które są prawnie i rachunkowo wyodrębnione z innych jego środków finansowych. Właścicielem środków zgromadzonych na rachunku bankowym jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a nie sama firma.

W konsekwencji podmiot udzielający pracownikom zwrotnych pożyczek mieszkaniowych (finansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych) nie działa w charakterze podatnika VAT (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 października 2010 r., I FSK 1511/09).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31498 )
Array ( [docId] => 31498 )