Usługi związane z kształceniem zawodowym bez VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 05-06-2014 r.

Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez podwykonawcę są zwolnione z VAT. Aby jednak skorzystać ze zwolnienia, usługi muszą być finansowane co najmniej w 70% ze środków publicznych. Taką interpretację wydał w tej sprawie minister finansów.

Interpretacja ogólna ministra finansów dotyczy opodatkowania czynności wykonywanych przez podwykonawców na rzecz podmiotów świadczących usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego w ramach realizacji projektów finansowanych lub współfinansowanych ze środków publicznych, a w szczególności ze środków unijnych.

 

Zwolnieniem z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT) są objęte usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Jednocześnie zwolnienie przysługuje na podstawie rozporządzenia ministra finansów na usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, oraz świadczenie usługi dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Klasyfikacja danej czynności jako zwolnionej wymaga ustalenia, czy usługa stanowi usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz czy i w jakiej części jest finansowana ze środków publicznych.

Minister finansów , powołując się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 czerwca 2007 r. w sprawie C-434/05 Horizon College, wyjaśnił, że możliwość skorzystania ze zwolnienia w odniesieniu do świadczenia usług  (ale też i dostawy towarów) ściśle związanej z usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego wymaga spełnienia określonych warunków:

  • usługa (dostawa towaru) jest niezbędna do wykonani usługi podstawowej,
  • podwykonawca jest podmiotem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lub pkt 29 ustawy o VAT lub § ust. 1 pkt 13 lub pkt 14 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r.,
  • świadczenie jest finansowane (w całości lub co najmniej w 70%) ze środków publicznych,
  • celem wykonania tej usługi nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.
Źródło:

Interpretacja ogólna ministra finansów z 30 maja 2014 r., nr PT1/033/46/751/KCO/13/14/RD50004

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35026 )
Array ( [docId] => 35026 )